Czy w relacjach Rosja-Zachód dojdzie do nowego rozdania? Kresowy Przegląd Tygodnia.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

NOWE ROZDANIE W RELACJACH ROSJA-ZACHÓD? – w czwartek wieczorem odbyła się kolejna, druga w tym miesiącu, rozmowa telefoniczna prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina; w dniach 9-10 stycznia 2022 roku, odbędą się rozmowy w Genewie, 12 stycznia w formacie Rady NATO-Rosja, a dzień później na forum OBWE; Szef Pentagonu Lloyd Austin podjął decyzję o zatrzymaniu na Morzu Śródziemnym lotniskowca USS Harry S. Truman; ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że Rosja potajemnie gromadzi w separatystycznych republikach w Donbasie sprzęt wojskowy; na Ukrainie w życie weszło rozporządzenie Ministerstwa Obrony Ukrainy, które zatwierdziło listę branż i zawodów, w których zatrudnione kobiety mają podlegać ewidencji wojskowej; blisko 10 tys. żołnierzy wraca do miejsc stałej dyslokacji po zakończeniu trwających ponad miesiąc ćwiczeń w obwodzie rostowskim, na Kubaniu i na Krymie; 25 mln dolarów przeznaczą Amerykanie na wsparcie ukraińskiej straży granicznej; MSZ Rosji ostrzegło przed włączeniem Finlandii i Szwecji do NATO; Ukraińcy są podzieleni w kwestii tego, czy zagrożenie rosyjską inwazją jest realne, zaś większość z nich uważa, że władze w Kijowie robią za mało, żeby takiej ewentualności zapobiec.

Nowe rozdanie w relacjach Rosja-Zachód?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w czwartek wieczorem odbyła się kolejna, druga w tym miesiącu, rozmowa telefoniczna prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Rozmowa, która odbyła się na wniosek strony rosyjskiej, trwała około 50 minut. Biden łączył się ze swojego domu w stanie Delaware.

Według oficjalnego komunikatu Białego Domu, prezydent USA wezwał Rosję do deeskalacji napięć w związku z Ukrainą. „Dał jasno do zrozumienia, że Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy odpowiedzą zdecydowanie, jeśli Rosja będzie postępować w inwazji przeciwko Ukrainie” – poinformowano.

Ponadto, Biden wyraził też wsparcie dla działań dyplomatycznych, które rozpoczną się z początkiem 2022 roku wraz z dwustronnym Dialogiem o Stabilności Strategicznej, posiedzeniem Rady NATO-Rosja i OBWE.

Dłuższy komunikat dotyczący rozmowy opublikował późno w nocy Kreml. Podano w nim, że głównym tematem rozmowy były kwestie dotyczące realizacji porozumień osiągniętych podczas poprzedniej rozmowy, 7 grudnia br., w sprawie rozpoczęcia rozmów o zapewnieniu gwarancji prawnych mających zapewnić bezpieczeństwo Rosji.

„Podkreślono, że rezultatem współpracy powinny stać się twarde gwarancje prawne, wyłączające ekspansję NATO na wschód i rozmieszczenie stanowiących zagrożenie systemów uzbrojenia w bezpośredniej bliskości rosyjskich granic. Zaznaczono, że bezpieczeństwo każdego kraju może zostać zapewnione tylko na podstawie ścisłego trzymania się zasady niepodzielności bezpieczeństwa” – twierdzi strona rosyjska.

Ponadto, obie strony wyraziły „gotowość do poważnego i znaczącego dialogu” w kwestiach bezpieczeństwa. Potwierdzono, że najpierw, w dniach 9-10 stycznia 2022 roku, odbędą się rozmowy w Genewie, 12 stycznia w formacie Rady NATO-Rosja, a dzień później na forum OBWE.

Ponadto, prezydent USA miał zapewnić Putina, że „Waszyngton nie zamierza rozmieszczać na terytorium Ukrainy ofensywnej broni uderzeniowej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef Pentagonu Lloyd Austin podjął decyzję o zatrzymaniu na Morzu Śródziemnym lotniskowca USS Harry S. Truman, który miał rozpocząć misję w Zatoce Perskiej. Agencja AFP podaje, że Stany Zjednoczone chcą w ten sposób „uspokoić” europejskich sojuszników w obliczu napięć z Rosją.

14 grudnia USS Harry Truman i jego grupa uderzeniowa lotniskowców przybyły na Morze Jońskie. Wcześniej jednostka operowała w Zatoce Perskiej.

Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że Rosja potajemnie gromadzi w separatystycznych republikach w Donbasie sprzęt wojskowy, broń, amunicję oraz paliwo, a także wysyła tam żołnierzy.

Na Ukrainie w życie weszło rozporządzenie Ministerstwa Obrony Ukrainy, które zatwierdziło listę branż i zawodów, w których zatrudnione kobiety mają podlegać ewidencji wojskowej. Przedstawiciele zaktualizowanej listy zawodów w wieku od 18 do 60 lat powinni zarejestrować się w 2022 roku. Do końca 2022 roku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadzi analizę zmian w liczbie kobiet podlegających służbie wojskowej, które znalazły się w ewidencji wojskowej.

Blisko 10 tys. żołnierzy wraca do miejsc stałej dyslokacji po zakończeniu trwających ponad miesiąc ćwiczeń w obwodzie rostowskim, na Kubaniu i na Krymie – podało dowództwo Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej w sobotę.

Nie 20 mln, ale blisko 25 mln dolarów przeznaczą Amerykanie na wsparcie ukraińskiej straży granicznej. W ramach dwóch projektów Ukraińcy otrzymają m.in. drony i środki łączności, a także środki na wzmocnienie infrastruktury granicznej i rozbudowę zdalnego monitoringu.

W niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ostrzegło przed włączeniem Finlandii i Szwecji do NATO.

W2021 roku myśliwce NATO wykonały w Europie 370 startów alarmowych. 290 startów alarmowych przeprowadzono z powodu rosyjskich samolotów – poinformowano we wtorkowym komunikacie Sojuszu.  Większość startów alarmowych miała miejsce w przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. Podkreślono, że zwykle obywało się bez incydentów. W większości przypadków samoloty NATO jedynie eskortowały samoloty z tego obszaru. Jedynie nieliczne samoloty wtargnęły w przestrzeń powietrzną krajów NATO.

Ukraińcy są podzieleni w kwestii tego, czy zagrożenie rosyjską inwazją jest realne, zaś większość z nich uważa, że władze w Kijowie robią za mało, żeby takiej ewentualności zapobiec – wynika z badania KMIS. Z badania wynika, że 49,2 proc. respondentów uważa, że zagrożenie inwazją Rosji na Ukrainę jest realne. Przeciwnego zdania jest 41,4 proc. badanych. Ponadto, ponad połowa Ukraińców (57,8 proc.) uważa działania dyplomatyczne i obronne władz Ukrainy na rzecz zapobieżenia rosyjskiej inwazji za niewystarczające. Jedynie co czwarty badany (27,1 proc.) jest zadowolony z działań władz w Kijowie. Badanie dotyczyło też żądań Rosji dotyczących nierozszerzania NATO na wschód, w szczególności nieprzyjmowania Ukrainy do Sojuszu. Ponad 39 procent Ukraińców jest zadania, że zaakceptowanie takiego stanowiska Moskwy osłabi bezpieczeństwo ich kraju i tylko „rozpali agresję” Władimira Putina wobec Ukrainy. Przeciwnego zdania jest niespełna 30 proc. ankietowanych, których zdaniem rezygnacja z członkostwa w NATO osłabi agresywną postawę Rosji. Co ciekawe, niemal co trzeci Ukrainiec (31,1 proc.) nie ma wyraźnego zdania na ten temat.

Kresy.pl 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply