PKB Niemiec wróci do poziomu sprzed pandemii koronawirusa prawdopodobnie w połowie 2022 r. – sugeruje prognoza niemieckiego ministerstwa gospodarki, do której dotarła agencja “Reuters”.

Dokument, na który w poniedziałek powołuje się agencja wskazuje, że tegoroczny deficyt budżetowy będzie wynosił 7 proc. PKB, podobnie jak w ubiegłym roku. Łączny dług publiczny ma wzrosnąć do poziomu 72,5 proc. PKB, aby zmniejszyć się ostatecznie do 68,75 proc. w 2024 r.

Przypomnijmy, że agencja DPA podała w połowie stycznia, powołując się na komunikat niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatisu), że największa gospodarka Europy skurczyła się w zeszłym roku o 5 procent. To wynik zamrożenia rozległych obszarów życia gospodarczego i publicznego z powodu pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Amerykański think thank: dzięki pandemii koronawirusa chińska gospodarka szybciej wyprzedzi USA

Niemiecki eksport spadł w zeszłym roku o około 10 procent, import spadł o 8,6 procent, a konsumpcja prywatna odnotowała rekordowy spadek o 6 procent. Inwestycje firm również spadły. Jedynie sektor budowlany i wydatki rządowe stanowiły „jasne punkty”.

Zobacz także: Niemiecki ekspert: Zbudowaliśmy Polskę jako kraj taniej siły roboczej. Rozjechaliśmy kapitalizmem

Badanie oceniające reakcje na COVID-19 na całym świecie wykazało, że zamknięcia gospodarek (tzw. lockdowny) stosowane na początku pandemii nie przyniosły znacznie większych korzyści w spowolnieniu rozprzestrzeniania się choroby niż dobrowolne środki, takie jak utrzymywanie dystansu społecznego lub ograniczenie podróży.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ramach badania, które zostało przeprowadzone przez grupę badaczy ze Stanford i opublikowane w Wiley Online Library 5 stycznia, przeanalizowano wzrost ilości przypadków koronawirusa w 10 krajach w pierwszych miesiącach pandemii. Porównano przypadki Anglii, Francji, Niemiec, Iranu, Włoch, Holandii, Hiszpanii i USA – czyli krajów, które wprowadziły blokady swoich gospodarek – i Korei Południowej oraz Szwecji, które wdrożyły mniej surowe, dobrowolne środki.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply