Według amerykańskiego think tanku Chiny wyprzedzą USA i staną się największa gospodarką świata szybciej, niż sądzono dotychczas. Będzie to spowodowane pandemią koronawirusa.

Amerykańskie Centrum Ekonomii i Badań Biznesowych (CEBR) uważa, że w 2028 roku Chiny staną się największą gospodarką świata – pięć lat wcześniej niż sądzono dotychczas – podała w piątek agencja „Bloomberg”, powołując się na raport think thanku. Ma to związek z pandemią Covid-19.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Zdaniem ekspertów z CEBR Chiny walczyły z pandemią w „umiejętny sposób”, m.in. poprzez szybkie wprowadzenie ścisłego lockdownu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: USA wprowadza embargo na bawełnę z Chin

Według CEBR wzrost gospodarczy w Chinach wyniesie średnio 5,7 proc. rocznie w latach 2021-2025, spowolni następnie do 4,5 proc. rocznie od 2026 do 2030 r. W przypadku USA przewiduje się, że w 2021 r. gospodarka odbije po pandemii, zaś w latach 2022-2024 wzrost PKB spowolni do 1,9 proc. rocznie. Potem z kolei spadnie do 1,6 proc.

Eksperci uważają także, że Indie wyprzedzą Japonię na początku przyszłej dekady. Staną się dzięki temu trzecią gospodarką świata. Jednocześnie Niemcy spadną z czwartego na piąte miejsce. Do 2024 r. Wielka Brytania spadnie z kolei na szóste miejsce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Szybki wzrost konsumpcji w Chinach

Chiny były pierwszą gospodarką, która doznała uszczerbku z powody pandemii. Jednak według oficjalnych danych szybko się odrodziła. Według raportu to powinno skłonić zachodnie gospodarki do zwrócenia większej uwagi na stosowane w Azji metody.

bloomberg.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz