W niedzielę turecki minister Hulusi Akar oświadczył, że wojska generała Chalify Haftara oraz jego zwolenników we wschodniej Libii zostaną uznane za „uprawnione cele”, w przypadku ataku na tureckie siły w tym kraju.

Minister obrony Turcji wizytował w niedzielę tureckie oddziały w Trypolisie – podaje agencja “Reuters”. Przypomniał, że Haftar zaczął nawoływać do atakowania sił tureckich w Libii i w czwartek wezwał do ich wypędzenia jako “okupanta” i “kolonizatora”.

“Ten zbrodniarz wojenny i bandyta Haftar i jego poplecznicy powinni wiedzieć, że w przypadku jakiejkolwiek próby ataku na siły tureckie, będą uważani za uprawnione cele” – powiedział minister.

“Powinni wbić to sobie do głowy. Jeśli zrobią coś takiego, nie będą mieli dokąd uciekać” – dodał.

Wezwał jednocześnie wszystkie strony libijskiego konfliktu do popierania rozmów.

Turcja jest głównym zagranicznym sojusznikiem uznawanego na arenie międzynarodowej rządu porozumienia narodowego (GNA) z Trypolisu, który od lat walczy z Libijską Armią Narodową (LNA) generała Chalify Haftara. LNA jest wspierana przez Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Interwencja w Libii nastąpiła w kontekście jednostronnych posunięć Turków dążących do rozszerzenia ich morskiej strefy ekonomicznej, które spotkały się ze sprzeciwem Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Cypru, Grecji, Francji i całej Unii Europejskiej.

Turcja wysłała GNA sprzęt i personel wojskowy, doprowadzając w ten sposób do odwrócenia biegu wojny w Libii – pozwoliło to GNA na odparcie w czerwcu bieżącego roku ofensywy Haftara, która miała na celu zdobycie Trypolisu. Turcja jednocześnie prowadziła z Moskwą rozmowy na temat rozwiązania konfliktu w Libii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Turcy oskarżają generała Haftara o korzystanie z sudańskich najemników

Przypomnijmy, że we wtorek turecki parlament poparł przedłużenie terminu operacji tureckich żołnierzy w targanej wojną domową Libii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Za przedłużeniem okresu stacjonowania w Libii żołnierzy tureckich zagłosowali deputowani rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oraz Partii Akcji Narodowej (MHP). Pozostałe parlamentarne stronnictwa opowiedziały się przeciwko przedłużaniu tureckiej interwencji militarnej w afrykańskim państwie

Zobacz także: Turcja chce założyć dwie bazy wojskowe w Libii

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply