Turcja planuje założenie dwóch baz wojskowych w Libii. Plany mają związek z sukcesami sił zbrojnych libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) nad wojskami generała Chalifa Haftara, a także opanowaniem przez GNA Trypolisu oraz innych terytoriów na zachodzie kraju.

Turcja zamierza założyć dwie bazy wojskowe w Libii. Jedna z nich miałaby zostać założona w porcie w Misracie. Druga zaś w opanowanej przez wojska GNA bazie lotniczej Al-Watiya – podaje portal „Libya Observer” powołując się na informacje tureckiej gazety Yeni Safak.  Plany Turcji mają związek z sukcesami wspieranych przez Ankarę sił zbrojnych libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) nad wojskami generała Chalifa Haftara, a także opanowaniem przez GNA Trypolisu oraz innych terytoriów na zachodzie kraju.

Turecka gazeta Yeni Safak podała, powołując się na źródła wojskowe, że zacieśnia się współpraca Ankary i Trypolisu. W związku z tym, że baza Al-Watiya została zajęta, Turcja planuje umieścić tam dodatkowe systemy przeciwlotnicze oraz drony, które okazały się skuteczne w walce z siłami Haftara.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Podkreślono także, że Turcja zamierza pomóc w odbudowie zniszczeń wojennych spowodowanych 9-letnią wojną domową.

Zaznaczono też, że Turcja i Libia będą działały wspólnie na rzecz pozyskiwania ropy naftowej.

Według gazety Yeni Safak, kolejna turecka baza miałaby powstać w nadmorskiej miejscowości Misrata.

Strona turecka podkreśla, że działania militarne kraju w związku z libijską wojną domową nie były prowadzone jedynie na lądzie, lecz także przy użyciu okrętów wojskowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Turecka baza w nadmorskiej miejscowości miałaby także zapobiec rzekomym prowokacjom ze strony Grecji. „Napięcia i greckie prowokacje we wschodniej części Morza Śródziemnego wymagają obecności tureckich sił morskich na terytorium Libii i dlatego port Misrata będzie bazą tureckiej marynarki wojennej” – czytamy.

Tureckie statki na libijskich wodach mają pomóc także w wydobyciu ropy naftowej.

Zobacz także: Egipt transportuje ciężki sprzęt wojskowy pod granicę z Libią

libyaobserver.ly / atalayar.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz