Niemcy udzieliły Izraelowi zgody na użycie dwóch dronów bojowych Heron TP w nalotach na kontrolowaną przez Hamas Strefę Gazy, poinformowała w środę agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała w środę agencja prasowa Reuters powołując się na swoje źródła w ministerstwie obrony, Niemcy udzieliły Izraelowi zgody na użycie dwóch dronów bojowych Heron TP w nalotach na kontrolowaną przez Hamas Strefę Gazy.

Niemcy wynajęły pięć takich dronów od izraelskiego producenta broni IAI, a dwa z nich nadal rozmieszczone są w Izraelu w celu szkolenia niemieckich pilotów dronów, podało źródło.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zatwierdził w środę prośbę Izraela o użycie dronów, poinformował Spiegel, dodając, że 16 niemieckich pilotów szkolących się wracało do domu z powodu ataku Hamasu.

Rzeczniczka ministerstwa obrony w Berlinie powiedziała, że nie może od razu komentować raportu Spiegla.

Źródło obrony podało, że Izrael zwrócił się również do Niemiec, czy mogłyby zapewnić kamizelki kuloodporne, sprzęt medyczny i leczenie rannych w niemieckich szpitalach.

Liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu wzrosła w środę do 1200, a ponad 2700 zostało rannych – poinformowało izraelskie wojsko. Ministerstwo Zdrowia Gazy podało, że w izraelskich atakach odwetowych na zablokowaną Gazę zginęło 1100 osób, a 5339 zostało rannych.

Palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło we wtorek Izrael o użycie fosforowej broni zapalającej podczas bombardowań zaludnionych obszarów Strefy Gazy.

„Izraelskie samoloty i artyleria używają zakazanych na szczeblu międzynarodowym bomb z białym fosforem przeciwko Palestyńczykom w dzielnicy Karama w północnej Gazie” – oznajmiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych na platformie X.

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch z siedzibą w Nowym Jorku cytowała wcześniej doniesienia o użyciu przez Izrael bomb z białym fosforem w Gazie podczas poprzednich konfliktów.

Użycie broni z białym fosforem do tworzenia zasłony dymnej i osłonięcia ruchów wojsk jest prawnie dopuszczalne, ale Konwencja Genewska z 1980 r. zabrania jej używania na obszarach gęsto zaludnionych.

Izrael nie skomentował tego twierdzenia.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply