Około 150 neonazistów przemaszerowało 13 listopada przez dzielnicę mieszkalną w Wunsiedel w Górnej Frankonii, aby uczcić pamięć żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej.

Wunsiedel od dekad jest nawiedzane przez neonazistów z całych Niemiec. Po samobójczej śmierci zastępcy Adolfa Hitlera Rudolfa Hessa w 1987 roku, został on pochowany właśnie w tym mieście.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W nocy z 19 na 20 lipca 2011 władze Wunsiedel zlikwidowały grób Hessa; szczątki zostały ekshumowane, skremowane, a prochy rozsypano w nieznanym miejscu. Mimo wszystko neonazistowskie wiece dalej się w mieście odbywają, od lat tracą jednak na sile.

Manifestacja zorganizowana została przez neonazistowską partię „Trzecia Droga”. Według policji udało się jej zmobilizować jedynie ok. 150 osób. W poprzednich latach maszerowało co najmniej kilkuset neonazistów, a w połowie lat 2000 było ich nawet kilka tysięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Marszowi z pochodniami przewodniczył nowy przewodniczący partii Matthias Fischer. Fischer wcześniej był m.in. przewodniczącym Młodych Narodowych Demokratów (JN), młodzieżowej organizacji NPD.

Kontrmanifestację zorganizowali tzw. „antyfaszyści”, w których zgromadzeniu udział wzięło kilkaset osób. Kontrdemonstranci w Wunsiedel otrzymali wsparcie od Josefa Schustera, przewodniczącego Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: policja zatrzymała ok. 50 sympatyków „Trzeciej Drogi”, którzy próbowali patrolować polską granicę

Kresy.pl / zeit.de / br.de

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz