Ostatnie dwa lata to ogromny wzrost nowo powstałych ukraińskich firm na terenie naszego kraju. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w tym czasie zarejestrowano ponad 44,5 tysiąca ukraińskich przedsiębiorstw. W samym 2023 roku powstało 28,6 tysiąca jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli 80% więcej niż w roku poprzednim.

Niemal co dziesiąta (9,4%) firma utworzona w 2023 roku należała do Ukraińców. Blisko 3/4 (72%) aktywnych firm prowadzonych przez cudzoziemców w Polsce należy do Ukraińców.

Obecnie 38% wszystkich ukraińskich firm w Polsce prowadzą kobiety. W roku 2022 odsetek ten był jeszcze wyższy, wynosząc 41%, natomiast w 2023 spadł do 37%. To wciąż jednak więcej niż udział polskich kobiet w zakładaniu firm, który wynosi 34%.

Bezpośrednio po wybuchu wojny, w marcu 2022 roku, aż 110 firm założyły ukraińskie kobiety, a już w następnym miesiącu liczba ta wzrosła do 345. Najwięcej nowych przedsiębiorstw (1100) zostało utworzonych przez kobiety z Ukrainy w lipcu 2023 roku.

Przedsiębiorstwa ukraińskie w Polsce działają głównie w branżach budowlanej (24%), informacji i komunikacji (18%), oraz pozostałej działalności usługowej (14%). Różnice w strukturze branżowej są widoczne między firmami prowadzonymi przez mężczyzn i kobiety.

Mężczyźni najczęściej zakładają firmy budowlane (36%), związane z informacją i komunikacją (%), oraz transportem, logistyką i przetwórstwem przemysłowym (po 10%). Natomiast kobiety z Ukrainy częściej prowadzą biznes w dziedzinie usług (32%), informacji i komunikacji (12%), handlu oraz usług administrowania i wspierania (po 10%).

Założenie własnej firmy w Polsce staje się atrakcyjną alternatywą dla pracy na etacie dla przybyszów z Ukrainy. Według danych z końca stycznia 2024 roku, prawie 756 tysięcy Ukraińców było zgłoszonych do ubezpieczenia, z czego około 731 tysięcy pracowało na etacie, na podstawie umowy zlecenia lub agencyjnej. Posiadanie własnej działalności daje możliwość większych zarobków, a także pracy zgodnej z kwalifikacjami i umiejętnościami.

Wielu Ukraińców w polskich firmach zajmuje się prostszymi pracami, które często wiążą się z niższymi wynagrodzeniami. Duża część firm otwieranych w Polsce to kontynuacja działalności prowadzonej już przed wojną na Ukrainie. Niektóre pomysły na nowe firmy powstały właśnie podczas pobytu w Polsce, odpowiadając na potrzeby zarówno polskich, jak i ukraińskich konsumentów.

PRZECZYTAJ: PIE: liczba firm zakładanych w Polsce przez Ukraińców bije rekordy

Już w styczniu br. zwracaliśmy uwagę, że Ukraińcy rejestrują w Polsce coraz więcej firm. Dziennik „Rzeczpospolita” pisał wówczas, że „tempo wzrostu liczby tych rejestracji stale przyspiesza i w drugiej połowie 2023 r. przekraczało nawet 2,8 tys. firm miesięcznie”.

Z najnowszych danych ZUS wynika, że w 2023 roku w systemie przybyło więcej ubezpieczonych Białorusinów i Ukraińców. Ponadto, coraz bardziej przybywa w Polsce pracujących imigrantów z Azji.

Liczba zarejestrowanych w Polsce cudzoziemców wyniosła na koniec 2023 roku dokładnie 1 127 744 osoby. W ciągu minionego roku w systemie ubezpieczeń przybyło 64 483 (wzrost o 6,1 proc.).

Przeczytaj: Proimigracyjna agencja: w Polsce będzie pracować jeszcze więcej obcokrajowców – za Ukraińcami przybędą Hindusi, Gruzini i Uzbecy

Kresy.pl / pie.net.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply