W przyszłym roku zatrudnienie cudzoziemców w Polsce będzie się zwiększać, a w 2025 roku do Polski liczniej przybywać będą w Hindusi, Gruzini i Uzbecy – twierdzą analitycy proimigracyjnej agencji Gremi Personal.

Jak prognozuje proimigracyjna agencja Gremi Personal, w najbliższych latach w Polsce zatrudnianych będzie coraz więcej cudzoziemców. Pod koniec października br. w ZUS ubezpieczonych było już prawie 1,3 mln obcokrajowców – o 13 tys. więcej niż we wrześniu i o ponad 61 tys. więcej niż na koniec 2022 roku. To przede wszystkim Ukraińcy. Według Gremi Personal, za nimi przybywać będą liczniej obywatele Indii, Gruzji i Uzbekistanu.

W tej sytuacji, promujące masową imigrację i zarabiające na niej agencje zatrudnienia liczą na to, że po zmianie rządu w Polsce będzie za tym stała wieloletnia polityka migracyjna, obejmująca ułatwienia wizowe dla kolejnych krajów.

 

Centrum Analityczne Gremi Personal podaje też, że w branży motoryzacyjnej prawie co czwarta firma planuje zwiększenie zatrudnienia w przyszłym roku, pomimo licznych problemów, jak wojna za wschodnią granicą czy wzrost cen materiałów. Zauważalny odpływ ukraińskich mężczyzn sprawia, że w branży tej rośnie zatrudnienie kobiet. Obecnie stanowią one już ponad 36 proc. pracowników motoryzacji. Dzięki automatyzacji, firmom łatwiej jest tworzyć miejsca pracy dla kobiet.

Przeczytaj: Imigracja nie zatrzyma depopulacji i starzenia się Polski. Nowe prognozy demograficzne GUS

Czytaj również: W ciągu kwartału imigranci wytransferowali z Polski 7,2 mld zł. Najwięcej trafiło na Ukrainę

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply