Nie żyje były premier Jan Olszewski

W Warszawie zmarł były premier Jan Olszewski, adwokat i działacz opozycji w czasach PRL. Miał 88 lat.

W ostatnim czasie informowano, że kilka dni temu były premier Jan Olszewski zemdlał i trafił do szpitala. Zmarł w czwartek późnym wieczorem. O jego śmierci poinformował prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

Jan Olszewski urodził się w Warszawie 20 sierpnia 1930 roku. W czasie niemieckiej okupacji działał w Szarych Szeregach. Brał udział w powstaniu warszawskim na Pradze, jako łącznik. Po wojnie ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości i Polskiej Akademii Nauk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

W latach 60. XX wieku był obrońcą w procesach politycznych Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Janusza Szpotańskiego, Adama Michnika i Jana Nepomucena Millera. W 1968 roku, gdy podjął się obrony studentów zaangażowanych w wydarzenia marcowe, zawieszono go na dwa lata w prawach wykonywaniu zawodu. W 1976 roku współuczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników. W połowie lat 80. podczas procesu zabójców ks. Jerzego Popiełuszki był oskarżycielem posiłkowym.

Olszewski uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako ekspert strony solidarnościowej (twierdził jednak, że do rozmów z komunistami przystąpiono zbyt wcześnie). Był współzałożycielem i fundatorem Polskiej Fundacji Katyńskiej. Nie kandydował w wyborach w czerwcu 1989 roku, które później krytykował, uważając za „obelgę” i nazywając ich obchody „świętem żałoby po wolności”.

W 1991 roku został posłem Porozumienia Centrum, a w grudniu tego samego roku – premierem. Jego rząd upadł 5 czerwca 1992 r. w związku z tzw. nocą teczek. Później Olszewski założył Ruch dla Rzeczypospolitej i Ruch Odbudowy Polski, na którego czele stał do 2011 r. Był posłem w latach 1991–1993 i 1997–2015, a w latach 1989-1991 i 2005-2006 członkiem Trybunału Stanu. Był też szefem komisji weryfikacyjnej WSI i doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w maju 2009 r. odznaczył go Orderem Orła Białego.

Przeczytaj: Olszewski: Bandera ze zbrodnią wołyńską nie miał nic wspólnego, ona mogła służyć Sowietom

Czytaj również: Były premier Jan Olszewski ponownie broni UPA i Bandery

dorzeczy.pl / Kresy.pl

Nie żyje były premier Jan Olszewski
5 (100%) 3 głosów.

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Czeslaw :

  Były premier III-ej RP Jan Olszewski był członkiem loży masońskiej „Kopernik” o
  wysokim stopniu wtajemniczenia ( w 1991 r. – wielki przysposobiciel, jak podaje
  Wikipedia) a mimo tego, co jest zastanawiające, prezydent Lech Kaczyński powołał go
  na swego doradcę d.s. politycznych. Jak wiadomo, loże masońskie działają nie w pełni
  jawnie. Powstaje pytanie, czy Jan Olszewski realizował na tych stanowiskach interes
  państwa polskiego czy raczej interesy masonerii?
  Był mecenasem, bronił KOR-ów ale w stanie wojennym odmówił obrony członkom Konfederacji Polski Niepodległej
  http://naszeblogi.pl/55611-miedzy-nami-banderowcami-tlumaczy-premier-jan-olszewski

  http://www.rp.pl/Wywiady-i-rozmowy/306069969-Prof-Antoni-Dudek-Macierewicz-zaszkodzil-lustracji-ktora-okazala-sie-narzedziem-politycznych-porachunkow.html#ap-1

 2. zefir :

  Postolidarnościowe hieny,z bożej łaski nieudaczne elyty,co się na garbie Polaków uwłaszczyły i wzbogaciły,które w pamiętną „nocną zmianę” premiera ś.p.Jana Olszewskiego zdradziły,ze wstydu winny się zapaść pod ziemię-na czele z Tuskiem,Wałęsą,Pawlakiem.

 3. Accipiter :

  Nie można mu ująć zasług ani godnej postawy. Ale jego ostatnie wypowiedzi na temat UPA, nowelizacji ustawy IPN sprawiły, że przestałem go lubić. Brzydko wpisał się w probanderowski nurt. A tego zapomnieć się od tak nie da. Pewien polityk powiedziała, że nie ważna jak się zaczyna ale jak się kończy. Tu koniec był dość kontrowersyjny.