Jan Olszewski stwierdził, że Stepan Bandera, chociaż ma na swoim koncie wiele antypolskich wypowiedzi, to jednak nie ponosi odpowiedzialności za Wołyń.

Były premier w rozmowie z portalem „Fronda.pl” stwierdził, że Bandera nie odpowiada za Wołyń, a uznający przeciwnie rząd jest w błędzie. Olszewski stwierdził: Bandera oczywiście nie jest bohaterem polskiej bajki, miał on wiele wypowiedzi wrogich Polakom, swoją karierę polityczną zaczął od zamachu na polskiego ministra – Bronisława Pierackiego, bliskiego współpracownika Piłsudskiego. Na szczęście – dla Ukraińców – wyrok śmierci na Banderze nie został wykonany.

Zdaniem byłego premiera Bandera w 1943 roku przebywał w więzieniu, stąd trudno łączyć go w jakikolwiek sposób z rzezią wołyńską. Olszewski zestawił również ukraińskiego przywódcę z Romanem Dmowskim, którego zakazu czci Ukraińcy nie żądaniem . Jego zdaniem zakazywanie kultu Bandery jest „śmieszne”.

ZOBACZ TAKŻE: Olszewski: Bandera ze zbrodnią wołyńską nie miał nic wspólnego, ona mogła służyć Sowietom

W optyce byłego premiera rzeź wołyńską można zestawiać z Rabacją Galicyjską. Udział Ukraińskiej Armii Powstańczej w mordach wołyńskich, ich zachowanie, jest przykładem typowej chłopskiej rebelii, których innym przykładem jest to, co wydarzyło się sto lat wcześniej w 1846 roku w Galicji – powiedział Jan Olszewski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Były premier nazwał także napaści na Polaków na Wołyniu incydentami: Uwzględniając całą działalność UPA, trzeba jasno stwierdzić, że był to incydent z początku jej istnienia.

Kresy.pl / fronda.pl

Czytaj kolejny artykuł
19 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  „szczęście – dla Ukraińców – wyrok śmierci na Banderze nie został wykonany” – to miłe, że b. premier tak troszczy się o wrażliwość „bratniego” narodu. A gdzie w jego mniemaniu jest miejsce na wrażliwość, np. rodziny min. Pierackiego? To, że wyroku na Banderze nie wykonano, tylko rozzuchwaliło Ukraińców. Poszedł sygnał: można strzelać do Polaków – włos z głowy nie spadnie. Zresztą, nie pierwszy raz w dziejach. Wystarczy wspomnieć Siczyńskiego, któremu po zamordowaniu namiestnika Potockiego też wspomniany włos z głowy nie spadł…

  • Poznaniak74
   Poznaniak74 :

   @jwu A jaki on miał „życiorys”? Czy ty jesteś tak naiwny ze myślisz że ktoś kto w PRL był adwokatem to nie szedł na żadne „układy z władzą”? Bądź poważny, a poza tym „mecenasunio Olszewik” był (i jest?) aktywnym masonem , a wiadomo ze dla nich się liczy najbardziej „interes braci’.

   • jwu
    jwu :

    @Poznaniak74 Nie jestem naiwny .Gdyż żyłem w tamtych czasach i widziałem na własne oczy jak wielu ze współpracowników tamtejszych władz (po 1989) stało się zagorzałymi przeciwnikami ,a później kombatantami w walce „o tzw. wolną Polskę”.

 2. greg
  greg :

  Ten stary polityczny impotent oprócz narzekania, niczego konkretnego dla Polski nie zrobił. Ledwo niezdara zaczął rządzić, już go wysiudali. A teraz opowiada antypolskie dyrdymały. Wyleniały banderofil się znalazł. Bandera w Saskenchausem, nie był klasycznym więźniem, trzymanym pod rygorami (jak bodajże nasz bohater gen Grot-Rowecki) ale INTERNOWANYM na specjalnych prawach, przydatnym Niemcom, przywódcą ukraińskiego bandero-nazizmu. Mieszkał w osobnym mieszkaniu, stołował się w SS-mańskiej stołówce, miał zapewnioną dyskrecję, mógł przyjmować gości. A więc wiedział o trwającym ludobójstwie na Wołyniu i miał na niego wpływ. Zamilknij człowieku bo demencja zżera ci mózg!

 3. Gaetano
  Gaetano :

  Ta neobanderowska spasła papuga, pomijając fakt, że ma na bakier z historią, nie może najwyraźniej przeboleć, że podobizna jego idola, babola, nie może być u nas oficjalnie czczona przez jego ziomali ze stepów; widać fascynację tym pederastą. Mentor pisuarowych elyt zawsze miał i ma w głębokiej pogardzie naszych rodaków, bestialsko pomordowanych na Kresach. A porównywanie kogoś tak wielkiego i zasłużonego dla Polski jak R.Dmowski ze zwyrodnialcem i organizatorem ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem można rozpatrywać tylko w kategoriach klinicznych.

 4. Kojoto
  Kojoto :

  Wobec takich faktów, nabrałem wątpliwości, czy próba wyrzucenia agentury z rządu i Sejmu w 1992 roku w ogóle była szczera i prawdziwa… Stało się jasne, że Olszewski „oczywiście nie jest bohaterem polskiej bajki” – porównując faktycznie zwyrodniałą rabację galicyjską do ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów pomylił Olszewski zasadniczy fakt, że podpuszczeni przez austyjaków zwolennicy Jakuba Szeli nie byli szowinistami, a ich działania ustały tak szybko jak znudziły sie Austryjakom…

  • jwu
   jwu :

   @Accipiter Obserwując ten cały skowyt polskojęzycznych banderofilów (znanych i mniej znanych) związanych z penalizacją banderyzmu ,jest dużo więcej takich ,którzy powinni tam trafić (śmietnik historii).I dlatego ciekawy jestem ich postawy wobec(ewentualnego) banderowskiego zagrożenia ? Po której stronie ,by stanęli?

 5. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Mógł mieć piękny pogrzeb, bo Polacy zapamiętali go jako przegranego w sejmie, ale mimo to zwycięzcy historycznego, w tzw. nocnej zdradzie TW Bolków. Natura niedługo się o niego upomni, pogrzeb będzie przypominał jego mroczną stronę, jako wspierającego ludobójców UPA. Wybrał drogę kalania własnej matki, za to że go urodziła.