Jan Olszewski stwierdził, że Stepan Bandera, chociaż ma na swoim koncie wiele antypolskich wypowiedzi, to jednak nie ponosi odpowiedzialności za Wołyń.

Były premier w rozmowie z portalem „Fronda.pl” stwierdził, że Bandera nie odpowiada za Wołyń, a uznający przeciwnie rząd jest w błędzie. Olszewski stwierdził: Bandera oczywiście nie jest bohaterem polskiej bajki, miał on wiele wypowiedzi wrogich Polakom, swoją karierę polityczną zaczął od zamachu na polskiego ministra – Bronisława Pierackiego, bliskiego współpracownika Piłsudskiego. Na szczęście – dla Ukraińców – wyrok śmierci na Banderze nie został wykonany.

Zdaniem byłego premiera Bandera w 1943 roku przebywał w więzieniu, stąd trudno łączyć go w jakikolwiek sposób z rzezią wołyńską. Olszewski zestawił również ukraińskiego przywódcę z Romanem Dmowskim, którego zakazu czci Ukraińcy nie żądaniem . Jego zdaniem zakazywanie kultu Bandery jest „śmieszne”.

ZOBACZ TAKŻE: Olszewski: Bandera ze zbrodnią wołyńską nie miał nic wspólnego, ona mogła służyć Sowietom

W optyce byłego premiera rzeź wołyńską można zestawiać z Rabacją Galicyjską. Udział Ukraińskiej Armii Powstańczej w mordach wołyńskich, ich zachowanie, jest przykładem typowej chłopskiej rebelii, których innym przykładem jest to, co wydarzyło się sto lat wcześniej w 1846 roku w Galicji – powiedział Jan Olszewski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Były premier nazwał także napaści na Polaków na Wołyniu incydentami: Uwzględniając całą działalność UPA, trzeba jasno stwierdzić, że był to incydent z początku jej istnienia.

Kresy.pl / fronda.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

20 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Wolyn1943 :

  „szczęście – dla Ukraińców – wyrok śmierci na Banderze nie został wykonany” – to miłe, że b. premier tak troszczy się o wrażliwość „bratniego” narodu. A gdzie w jego mniemaniu jest miejsce na wrażliwość, np. rodziny min. Pierackiego? To, że wyroku na Banderze nie wykonano, tylko rozzuchwaliło Ukraińców. Poszedł sygnał: można strzelać do Polaków – włos z głowy nie spadnie. Zresztą, nie pierwszy raz w dziejach. Wystarczy wspomnieć Siczyńskiego, któremu po zamordowaniu namiestnika Potockiego też wspomniany włos z głowy nie spadł…

  • Avatar
   Poznaniak74 :

   @jwu A jaki on miał „życiorys”? Czy ty jesteś tak naiwny ze myślisz że ktoś kto w PRL był adwokatem to nie szedł na żadne „układy z władzą”? Bądź poważny, a poza tym „mecenasunio Olszewik” był (i jest?) aktywnym masonem , a wiadomo ze dla nich się liczy najbardziej „interes braci’.

   • Avatar
    jwu :

    @Poznaniak74 Nie jestem naiwny .Gdyż żyłem w tamtych czasach i widziałem na własne oczy jak wielu ze współpracowników tamtejszych władz (po 1989) stało się zagorzałymi przeciwnikami ,a później kombatantami w walce „o tzw. wolną Polskę”.

 2. Avatar
  greg :

  Ten stary polityczny impotent oprócz narzekania, niczego konkretnego dla Polski nie zrobił. Ledwo niezdara zaczął rządzić, już go wysiudali. A teraz opowiada antypolskie dyrdymały. Wyleniały banderofil się znalazł. Bandera w Saskenchausem, nie był klasycznym więźniem, trzymanym pod rygorami (jak bodajże nasz bohater gen Grot-Rowecki) ale INTERNOWANYM na specjalnych prawach, przydatnym Niemcom, przywódcą ukraińskiego bandero-nazizmu. Mieszkał w osobnym mieszkaniu, stołował się w SS-mańskiej stołówce, miał zapewnioną dyskrecję, mógł przyjmować gości. A więc wiedział o trwającym ludobójstwie na Wołyniu i miał na niego wpływ. Zamilknij człowieku bo demencja zżera ci mózg!

 3. Avatar
  Gaetano :

  Ta neobanderowska spasła papuga, pomijając fakt, że ma na bakier z historią, nie może najwyraźniej przeboleć, że podobizna jego idola, babola, nie może być u nas oficjalnie czczona przez jego ziomali ze stepów; widać fascynację tym pederastą. Mentor pisuarowych elyt zawsze miał i ma w głębokiej pogardzie naszych rodaków, bestialsko pomordowanych na Kresach. A porównywanie kogoś tak wielkiego i zasłużonego dla Polski jak R.Dmowski ze zwyrodnialcem i organizatorem ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem można rozpatrywać tylko w kategoriach klinicznych.

 4. Kojoto
  Kojoto :

  Wobec takich faktów, nabrałem wątpliwości, czy próba wyrzucenia agentury z rządu i Sejmu w 1992 roku w ogóle była szczera i prawdziwa… Stało się jasne, że Olszewski „oczywiście nie jest bohaterem polskiej bajki” – porównując faktycznie zwyrodniałą rabację galicyjską do ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów pomylił Olszewski zasadniczy fakt, że podpuszczeni przez austyjaków zwolennicy Jakuba Szeli nie byli szowinistami, a ich działania ustały tak szybko jak znudziły sie Austryjakom…

  • Avatar
   jwu :

   @Accipiter Obserwując ten cały skowyt polskojęzycznych banderofilów (znanych i mniej znanych) związanych z penalizacją banderyzmu ,jest dużo więcej takich ,którzy powinni tam trafić (śmietnik historii).I dlatego ciekawy jestem ich postawy wobec(ewentualnego) banderowskiego zagrożenia ? Po której stronie ,by stanęli?

 5. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Mógł mieć piękny pogrzeb, bo Polacy zapamiętali go jako przegranego w sejmie, ale mimo to zwycięzcy historycznego, w tzw. nocnej zdradzie TW Bolków. Natura niedługo się o niego upomni, pogrzeb będzie przypominał jego mroczną stronę, jako wspierającego ludobójców UPA. Wybrał drogę kalania własnej matki, za to że go urodziła.