Prezydent Słowacji Andrej Kiska wskazał jego zdaniem możliwe sposoby rozwiązania sytuacji, jaka powstała w efekcie zamordowania dziennikarza śledczego Jana Kuciaka.

Andrej Kiska wystosował w niedzielę oświadczenie, które zostało pokazane przez słowacką telewizję. Stwierdził w nim: Nie ma drogi wstecz. Z premierem Robertem Fico mam rozbieżne poglądy na temat możliwych rozwiązań sytuacji.

Prezydent Słowacji przypomniał, że w piątek dziesiątki tysięcy ludzi wzięło udział w publicznych zgromadzeniach upamiętniających zamordowanego dziennikarza i jego partnerkę. Kiska uważa, że odczuwali wprawdzie rozgoryczenie i smutek, ale jednocześnie to, że chcieliby znów ufać państwu.

ZOBACZ TAKŻE: Słowacki dziennikarz śledczy zamordowany

Kiska podkreślił, że zrezygnował z wygłoszenia w niedzielę orędzia do obywateli, ponieważ premier Fico zapowiedział na ten sam dzień swe analogiczne wystąpienie. Ostatnią rzeczą, której nasze społeczeństwo potrzebuje, jest polityczny teatr na telewizyjnym ekranie w wykonaniu najwyższych reprezentantów państwa – tłumaczył prezydent Słowacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Czekałem tydzień na to, jakie polityczne kroki poczyni rządowa większość. Jakie decyzje sama podejmie, starając się zmniejszyć napięcie i odnowić zaufanie. Wydaje się jednak, że nie rysuje się żadne rozwiązanie – oświadczył Kiska.

Prezydent Słowacji zapowiedział, że w najbliższych dniach podejmie rozmowy z partiami politycznymi przede wszystkim o tym, w jaki sposób zaczniemy odtwarzać zaufanie ludzi na Słowacji do ich własnego państwa.

Zdaniem Kiski są tylko dwie możliwości: rozległa i zasadnicza rekonstrukcja rządu, która nie spowodowałaby polaryzacji społeczeństwa albo przedterminowe wybory, które w wielu państwach demokratycznych byłyby rozwiązaniem najbardziej naturalnym.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz