Nie będzie znaczka z majorem “Zaporą”. Nowe władze Poczty Polskiej zablokowały emisję

Od 2016 roku Poczta Polska regularnie wydawała znaczki pocztowe upamiętniające polskich bohaterów z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednak ostatnie zmiany w zarządzie spółki spowodowały, że obecnie ta praktyka została zarzucona.

Informację tę podał Jarosław Wróblewski, redaktor naczelny Biuletynu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL „Rakowiecka 37”.

“W tym roku, 7 marca, przypada 75. rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego ‘Zapory’, legendarnego cichociemnego, żołnierza AK i WiN, zamordowanego przez komunistów na Rakowieckiej i odnalezionego na Łączce przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN” – czytamy we wpisie Wróblewskiego.

Tegoroczny znaczek Poczty Polskiej, który miał ukazać się 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, miał być hołdem dla “Zapory” i zawierać jego wizerunek.

Jednakże, jak donosi redaktor naczelny Biuletynu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dwa dni przed planowanym wydaniem znaczka Wróblewski otrzymał informację, że jego emisja została odwołana. Nowe władze Poczty Polskiej podjęły decyzję o zmianie planu wydania znaczków.

„Zarząd Poczty Polskiej S.A. zwrócił się do ministra ds. łączności z wnioskiem o zmianę planu emisji znaczków pocztowych na 2024 rok, w tym również dla ‘Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych’ (z 1 znaczek w marcu, na 1 znaczek w kwietniu)” – czytamy.

Znaczek miał być wydany 1 marca w nakładzie 120 tys. egzemplarzy. Został wydrukowany, ale nie ujrzy światła dziennego. Wróblewski podsumowuje tę decyzję, pisząc, że “serce boli”, i pyta, czy znaczek zostanie wydany “po terminie”, czyli w kwietniu?

Ta decyzja wywołuje wiele emocji wśród osób zaangażowanych w upamiętnianie bohaterów narodowych.

Obecnie pozostaje tylko możliwość obejrzenia skanów tego znaczka opublikowanych w biuletynie „Rakowiecka 37”, który będzie dostępny w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych na Rakowieckiej 37.

Seria znaczków z wizerunkami żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, rozpoczęta w 2016 roku, jest istotnym elementem upamiętnienia bohaterów narodowych i nieugiętych obrońców polskiej niepodległości.

CZYTAJ TAKŻE: Urząd ds. Kombatantów nie zorganizuje już uroczystości upamiętniających “Ognia” i Brygadę Świętokrzyską

Kresy.pl / i.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    No nie są to bohaterowie dla obecnie rzadzącej lewicy,dla nich to “bojownicy o wolność i demokrację” pokroju MO,KBW,UB to sa “bohatyry”.Niestety cały czas jest walka pomiędzy potomkami bohaterów niezłomnych i innych patriotów a potomkami bandytów z ub,mbp i komuchów.