W najbliższy weekend rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Namioty Wyklętych”, organizowanej przez stowarzyszenie „Studenci dla Rzeczypospolitej”. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Kresy.pl.

W najbliższą niedzielę, 3 marca br., odbędzie się akcja „Namioty Wyklętych”. Organizatorem jest stowarzyszenie „Studenci dla Rzeczypospolitej”, przy Patronacie Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Kresy.pl.

Jak wyjaśniają organizatorzy, „Namioty Wyklętych” to ogólnopolskie wydarzenie, które od 2014 r. wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

„Tegoroczna, piąta już edycja wydarzenia, odbędzie się w niedzielę, 3 marca 2019r. Tego dnia w największych miastach akademickich w Polsce staną obozowiska, które mają nawiązywać do historii Żołnierzy Wyklętych, przybliżać ich sylwetki oraz realia życia. Ponadto wydarzenie odbędzie się w szeregu gmin, które zechciały podjąć z nami współpracę na rzecz krzewienia wartości patriotycznych” – informują „Studenci Dla Rzeczypospolitej”.

Akcja odbędzie się w niedzielę 3 marca w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Toruniu, a w sobotę 2 marca br. także w Parku Wolności w Grajewie.

W ramach akcji prezentowane są wystawy i pokazy multimedialne, udostępniane książki i broszury. Jest też możliwość spotkania z kombatantami oraz wzięcia udziału w prelekcjach historycznych.

„Głównym celem corocznej akcji jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród przypadkowych osób, które wcześniej mogły nie słyszeć o historii Wyklętych. To również okazja, aby całe rodziny wzięły udział we wspólnych obchodach tego święta. Z roku na rok Namioty Wyklętych cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród odwiedzających oraz mediów lokalnych i ogólnopolskich” – podają organizatorzy.

Każdego roku niezmiennym składnikiem akcji jest skupisko namiotów wojskowych imitujące obozowisko żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z biogramami na wystawach okolicznościowych, pokazami filmów dokumentalnych oraz zdjęciami archiwalnymi. Nie zabraknie też spotkań z kombatantami i krewnymi Żołnierzy Niezłomnych, czyli żywymi świadkami historii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„Dla dzieci przygotowujemy specjalne kąciki z konkursami i kolorowankami. Zarówno dzieci jak i dorosłych zainteresują grupy rekonstrukcyjne prezentujące umundurowanie i broń z okresu działania Wyklętych oraz eksponaty z epoki. Istotnym elementem są prelekcje historyków, którzy specjalizują się w tematyce polskiej historii najnowszej” – zaznaczają „Studenci dla Rzeczypospolitej”.

„Namioty Wyklętych” to jeden z projektów służących rozpowszechnianiu wiedzy o najnowszych dziejach Polski skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych, stąd naturalnym partnerem jest Instytut Pamięci Narodowej.

Poniżej przedstawiamy planowany przebieg akcji w Krakowie i Warszawie, a także plakat z informacjami o wydarzeniu w Grajewie.

Planowany przebieg akcji „Namioty Wyklętych” w Krakowie (3 marca 2019 r.):

1) O godzinie 8:00 rozpoczęcie wydarzenia na Rynku Głównym w Krakowie.

2) Od godziny 9:00 do 17:00 prezentowanie broni, umundurowania i wyposażenia

przez grupę rekonstrukcji historycznej.

3) Od godziny 10:00 spotkania z kombatantami w wyznaczonych ramach

czasowych.

4) O godzinie 12:00 rozpoczęcie konkursów z nagrodami.

5) O godzinie 14:00 wykład historyka o działalności polskiego podziemia

antykomunistycznego.

6) O godzinie 17:00 zakończenie wydarzenia.

Planowany przebieg akcji „Namioty Wyklętych” w Warszawie (3 marca 2019 r.):

ul. Krakowskie Przedmieście 68

10:00-Rozpoczęcie “Namiotów Wyklętych”

12:00-Spotkanie z kombatantem Pułkownikiem Zbigniewem Zielińskim, żołnierzem Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego

13:30-Konkursy z nagrodami

15:00-Grupa Historyczna “Zgrupowanie Radosław” – opowieści o Żołnierzach Wyklętych

17:00-Zakończenie “Namiotów Wyklętych”

Kresy.pl / mat. pras.

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply