We wtorek ruszyła instalacja bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. Straż Graniczna opublikowała nagrania.

Wykonawca, po wcześniejszym zatwierdzeniu przez Straż Graniczną dokumentacji projektowej, rozpoczął prace w rejonie Placówek SG w Bezledach i Sępopolu. “Pierwsze roboty w pasie drogi granicznej to posadowienie słupów kamerowych oraz instalacja kabli zasilających i transmisyjnych. Budowa bariery elektronicznej potrwa do 30 września br. i obejmie całą lądową granicę z Federacją Rosyjską (o długości 199 km). Na 12 odcinkach funkcjonalnych zostanie zainstalowanych około 2000 słupów kamerowych, 3000 kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych” – informuje SG.

Wykonawcą jest firma TELBUD S.A, która prowadzi równolegle roboty związane z budową Centrum Nadzoru w Kętrzynie (Warmińsko-Mazurski Oddział SG), miejsca do całodobowej obsługi bariery elektronicznej. Znajdzie się tam 12 stanowisk operatorskich.

Na wykonanie wszystkich prac zaplanowanych w ramach podpisanej 9 grudnia 2022 r. umowy zakontraktowano kwotę ponad 373 mln zł (w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych, priorytetowych odcinkach granicy).

Zobacz także: Wojsko rozpoczęło stawianie umocnień na granicy z Białorusią [+FOTO]

“Celem realizacji inwestycji jest zapewnienie wykrywania wszystkich zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z migracją nieuregulowaną oraz przemytem towarów. Architektura i sposób funkcjonowania tego zabezpieczenia zagwarantują zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej, a także rozpoznawanie i identyfikację zagrożeń oraz zatrzymanie ich sprawców, jak również pozwolą na gromadzenie materiału dowodowego” – podkreśla Straż Graniczna.

Budowa bariery elektronicznej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 r. Ustawa określa zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply