Straż Graniczna powołała zespoły poszukiwawczo-ratownicze dla migrantów. Ich zadaniem jest poszukiwanie i udzielanie pomocy osobom nielegalnie przedostającym się do Polski z Białorusi.

Specjalne grupy powstały w placówkach ochraniających granicę z Białorusią w Podlaskim i Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej. W skład zespołów wchodzi kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy, bardzo dobrze znają teren i są wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, m.in. torby medyczne i koce termiczne.

Zadaniem grup o charakterze poszukiwawczo – ratowniczym jest udzielanie w terenie przygranicznym pomocy migrantom o nieuregulowanym statusie prawnym, którzy przedostali się na polską stronę, stracili orientację w kompleksach leśnych, obszarach podmokłych lub terenie trudno dostępnym, a ich życie i zdrowie może być zagrożone. Zespoły interwencyjne będą realizować działania o charakterze poszukiwawczo – ratowniczym we współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi służbami, w tym z wyspecjalizowanymi zespołami ratownictwa medycznego.

“Dzięki powołaniu zespołów interwencyjnych zostały sformalizowane i usystematyzowane prowadzone dotychczas przez Straż Graniczną działania związane z poszukiwaniem i udzielaniem pomocy migrantom, którzy przedostali się z Białorusi do Polski. Powstanie grup ma również na celu zapobieganie kryzysom humanitarnym na terenach przygranicznych, a jednym z elementów ich funkcjonowania będą szkolenia organizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi” – podkreśla Straż Graniczna.

Na początku br. wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk wyjaśniał, że zadaniem grup „będzie prowadzenie działań mających na celu zapobieganie kryzysom humanitarnym, do tej pory odnotowywanych przez działaczy organizacji pozarządowych czy też lokalnych mieszkańców”. Zapowiedział on także, że Polska szybko zerwie z pushbackami, które zostaną zatrzymane dopiero po zamknięciu szlaku migracyjnego Zapowiedział jednak, że wywózki staną się „etyczne”.

Jak informowaliśmy, szczególnie w ostatnich tygodniach sytuacja na granicy polsko-białoruskiej znów zaczęła być niespokojna. W lutym 2024 roku funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali 356 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.  Polskie patrole obrzucane są kamieniami i gałęziami.

Tylko w okresie od 4 do 7 marca nielegalni imigranci podjęli 246 prób przekroczenia granicy.

Kresy.pl / strazgraniczna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply