Jak poinformowała w niedzielę Straż Graniczna, tylko w kwietniu odnotowano 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski i Białorusi.

W niedzielę nad ranem, białoruskie służby rzucały kamieniami w polskie patrole. W tym czasie grupa cudzoziemców nielegalnie przekroczyła granicę. Osoby zatrzymane, to 6 obywateli Jemenu, 4 obywateli Syrii i obywatel Sudanu. Jak poinformowała SG tylko w kwietniu odnotowano 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski i Białorusi.

Dzień wcześniej na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się 14 cudzoziemców z Białorusi. Żołnierze białoruscy przerzucili drewnianą kładkę przez concertinę, a także rzucali kamieniami i obrażali polskie patrole.

Warto przypomnieć, że według polskiej Straży Granicznej do Polski przybyło z Ukrainy 2,630 mln osób, a na Ukrainę z Polski wjechało ok. 550 tys. osób. W Polsce przed wojną przebywało około 1,5 mln ukraińskich imigrantów zarobkowych.

UNHCR oszacował dokładnie (informacja opublikowana została 8 kwietnia), że Ukrainę opuściło 4 441 663 uchodźców i od czasów II wojny światowej Europa nie widziała takiego przepływu uchodźców.

W sumie ponad 11 mln ludzi, czyli ponad jedna czwarta populacji, musiało opuścić swoje domy albo przekraczając granicę, aby dotrzeć do sąsiednich krajów, albo szukając schronienia w innym miejscu na Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chociaż tempo przyjazdów spada, ogólne przepływy ludności trwają nadal. Pracownicy UNHCR informują, że nowo przybyli uchodźcy przybywają z różnych części kraju, w tym ze wschodu, a niektórzy donoszą, że spędzili tygodnie w domu lub w schronach w tragicznych warunkach.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply