Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowego programy “Graffiti” na antenie Polsat News poinformował, że ministerstwo rozważa wprowadzenie częściowego obowiązku szczepień.

“Przygotowujemy rozwiązania, które mam nadzieję trochę bardziej zachęcą, ale z drugiej strony powoli myślimy jednak o obowiązku szczepiennym, szczególnie dla grup najbardziej narażonych, czyli przede wszystkim medyków” – powiedział na antenie Polsat News w programie „Graffiti” Adam Niedzielski.

Minister zapowiedział, że obowiązek może zostać wprowadzony, ” ale też nie będziemy tego wprowadzali z dnia na dzień, śladem innych krajów, takich jak Austria czy Niemcy”.

Obowiązek dotyczyłby zawodów medycznych, nauczycieli, a także służb mundurowych. Nie będzie dotyczył np. pracowników handlu – przekazuje Polsat News.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach sanitarnych. Nowe ograniczenia będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia br. “Jesteśmy w apogeum czwartej fali” – powiedział szef resortu zdrowia. Niedzielski przedstawił nowe zasady dotyczące kwarantanny dla podróżnych z poszczególnych krajów oraz nowe limity zapełnienia w przypadku obiektów. Będą obowiązywać od 1 grudnia do 17 grudnia bieżącego roku.

Niedzielski poinformował o ograniczeniu lotów do i z 7 krajów: z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby, które wracają z ww. krajów będą poddane 14-dniowej kwarantannie bez możliwości skrócenia jej testem. Z kolei w przypadku osób podróżujących do Polski spoza Schengen kwarantanna zostanie wydłużona z 10 do 14 dni (po 8 dniach będzie możliwe wykonanie testu, który skróci kwarantannę).

Minister poinformował o zmniejszeniu limitów osób w obiektach gastronomicznych, kulturalnych oraz sakralnych. Do tej pory limity zapełnienia wynosiły 75 proc. Zostają one zmniejszone do 50 proc.

Zobacz też: Austria: miesiąc aresztu za odmowę szczepienia

Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski został zapytany w ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla RMF, dlaczego w październiku zeszłego roku rząd wprowadzał tzw. lockdown, gdy nowych przypadków koronawirusa było ok. 14 tys., zajętych przez osoby zakażone łóżek w szpitalach było niecałe 11 tys., zaś teraz polityka w tym zakresie jest inna. Niedzielski był też pytany o restrykcje, które są wprowadzane w innych krajach. “Restrykcje nie są jedyną metodą walki z pandemią” – odpowiedział. “Na pewno wiemy w tej chwili, że restrykcje są mało skutecznym środkiem ograniczenia wzrostu pandemii” – dodał.

“Ja nie mówię o przeszłości, kiedy poziom dyscypliny społecznej był większy, tylko teraz, kiedy zmęczenie pandemią, zmęczenie m.in. restrykcjami, doświadczeniami wszystkimi jest o wiele większe” – podkreślił.

Zobacz także: Australia: zarażeni koronawirusem będą wywożeni do obozów kwarantanny przez wojsko

Czytaj także: Węgrzy zbadali efektywność różnych szczepionek: od Pfizera po Sputnik V

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply