Business Insider Polska dotarł do nagrań rozmów pomiędzy dyspozytorkami pogotowia a załogami karetek w Warszawie. Wyłania się z nich obraz chaosu, który zapanował w służbie zdrowia po zaostrzeniu się sytuacji epidemicznej.

Jak podał w piątek Business Insider Polska, gazeta uzyskała nagrania kilkuset rozmów dyspozytorów z karetkami. Wszystkie nagrania pochodzą z 13 października. Zaprezentowane fragmenty rozmów świadczą o tym, że szpitale są przepełnione, a karetki są odsyłane z pacjentami od placówki do placówki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4549.49 PLN    (20.67%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według gazety dochodzi do napięć pomiędzy ratownikami a lekarzami w szpitalach, którzy nie chcą przyjąć pacjentów. Wzywana jest nawet policja. „Doktor na Orłowskim [Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. W. Orłowskiego. – red.] nie przyjmie pacjenta, odmawia w ogóle wypełnienia jakichkolwiek dokumentów i oświadczenia, że pacjent może zostać gdzieś w krzakach, nie wiem gdzie, w obecności policji. Policja też mówi, że nie jest w stanie nic zrobić. Jaka decyzja dalsza?” – mówi ratownik w jednym z nagrań. Później okazało się, że wojewoda mazowiecki nakazał szpitalowi przyjęcie pacjenta. „No dobra, to jedziemy, zobaczymy, kolejne pewnie będą kłótnie” – brzmi odpowiedź karetki. „Żadnych kłótni, decyzja wojewody” – uspokaja centrala.

W innym nagraniu można usłyszeć dyskusję pomiędzy dyspozytorką a załogą karetki, która próbowała zostawić pacjenta w Szpitalu Grochowskim przy ul. Grenadierów. „Zablokowani są, bo COVID jest na SOR, czy tam na izbie przyjęć. Więc ja tylko przekazuję informację, że nie ma opcji, żeby tutaj pacjent został” – melduje karetka. „Nie no, jest opcja. Zostawiasz pacjenta na Grenadierów. Nie ruszymy się już nigdzie indziej, czwarty szpital odmawia przyjęcia pacjenta” – odpowiada dyspozytorka.

Jedną z placówek, która nie chciała przyjmować pacjentów, był Szpital Czerniakowski przy ulicy Stępińskiej. „Stępińska twierdzi, że jest zamknięta, wysyłali pismo, nie mają personelu, nie przyjmują. Okopali się. Krokodyle są w fosie. No i się dusi pacjentka. Gdzie mamy jechać?” – brzmiało pytanie ratownika. „Lekarz się rozpisał na karcie, powiedział, że kategorycznie nie, nie przyjmie i nie da łóżka, i koniec” – dodawał medyk.

Redakcja Business Insider Polska twierdzi, że takich rozmów jest znacznie więcej.

CZYTAJ TAKŻE: Poznań: wojewoda po sprzeciwie lekarzy i pacjentów rezygnuje z planów przekształcenia szpitala w jednoimienny

Kresy.pl / polsatnews.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Zabawne z tekstu wynika ,że problemy w pierwszej kolejnosci generują widzimisia szpitali.Jakoś nikt w krzakach nie leży. Tak trzymać redakcjo ,na dw już jest tekst o tym jak polscy dziennikarze dyskutują kiedy polski Rząd poprosi Berlin o pomoc w związku z epidemią. Niewiele się dzieje przypadkowo.