Business Insider Polska dotarł do nagrań rozmów pomiędzy dyspozytorkami pogotowia a załogami karetek w Warszawie. Wyłania się z nich obraz chaosu, który zapanował w służbie zdrowia po zaostrzeniu się sytuacji epidemicznej.

Jak podał w piątek Business Insider Polska, gazeta uzyskała nagrania kilkuset rozmów dyspozytorów z karetkami. Wszystkie nagrania pochodzą z 13 października. Zaprezentowane fragmenty rozmów świadczą o tym, że szpitale są przepełnione, a karetki są odsyłane z pacjentami od placówki do placówki.

Według gazety dochodzi do napięć pomiędzy ratownikami a lekarzami w szpitalach, którzy nie chcą przyjąć pacjentów. Wzywana jest nawet policja. „Doktor na Orłowskim [Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. W. Orłowskiego. – red.] nie przyjmie pacjenta, odmawia w ogóle wypełnienia jakichkolwiek dokumentów i oświadczenia, że pacjent może zostać gdzieś w krzakach, nie wiem gdzie, w obecności policji. Policja też mówi, że nie jest w stanie nic zrobić. Jaka decyzja dalsza?” – mówi ratownik w jednym z nagrań. Później okazało się, że wojewoda mazowiecki nakazał szpitalowi przyjęcie pacjenta. „No dobra, to jedziemy, zobaczymy, kolejne pewnie będą kłótnie” – brzmi odpowiedź karetki. „Żadnych kłótni, decyzja wojewody” – uspokaja centrala.

W innym nagraniu można usłyszeć dyskusję pomiędzy dyspozytorką a załogą karetki, która próbowała zostawić pacjenta w Szpitalu Grochowskim przy ul. Grenadierów. „Zablokowani są, bo COVID jest na SOR, czy tam na izbie przyjęć. Więc ja tylko przekazuję informację, że nie ma opcji, żeby tutaj pacjent został” – melduje karetka. „Nie no, jest opcja. Zostawiasz pacjenta na Grenadierów. Nie ruszymy się już nigdzie indziej, czwarty szpital odmawia przyjęcia pacjenta” – odpowiada dyspozytorka.

Jedną z placówek, która nie chciała przyjmować pacjentów, był Szpital Czerniakowski przy ulicy Stępińskiej. „Stępińska twierdzi, że jest zamknięta, wysyłali pismo, nie mają personelu, nie przyjmują. Okopali się. Krokodyle są w fosie. No i się dusi pacjentka. Gdzie mamy jechać?” – brzmiało pytanie ratownika. „Lekarz się rozpisał na karcie, powiedział, że kategorycznie nie, nie przyjmie i nie da łóżka, i koniec” – dodawał medyk.

Redakcja Business Insider Polska twierdzi, że takich rozmów jest znacznie więcej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Poznań: wojewoda po sprzeciwie lekarzy i pacjentów rezygnuje z planów przekształcenia szpitala w jednoimienny

Kresy.pl / polsatnews.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Zabawne z tekstu wynika ,że problemy w pierwszej kolejnosci generują widzimisia szpitali.Jakoś nikt w krzakach nie leży. Tak trzymać redakcjo ,na dw już jest tekst o tym jak polscy dziennikarze dyskutują kiedy polski Rząd poprosi Berlin o pomoc w związku z epidemią. Niewiele się dzieje przypadkowo.