Według zmian wprowadzonych przez PiS do projektu ustawy antykorupcyjnej, mającej zwalczać nepotyzm, nowe przepisy wejdą w życie dopiero za dwa lata, w nowej kadencji Sejmu. Posłom Kukiz’15, którym bardzo zależy na tej ustawie, najwyraźniej to jednak nie przeszkadza.

Jak podało w czwartek radio RMF FM, Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło poprawki do ustawy antykorupcyjnej. Projekt ten jest jednym z głównych postulatów ugrupowania Kukiz’15, a także elementem umowy o współpracy zawartej przez Pawła Kukiza z PiS na przełomie maja i czerwca br. Ugrupowanie Kukiza ma wspierać PiS, ale pod warunkiem, że ich projekt ustawy zostanie przyjęty.

Przeczytaj: Kaczyński i Kukiz wspólnie ogłosili porozumienie polityczne

Okazało się jednak, że partia Jarosława Kaczyńskiego zamierza odpowiednio zmienić projekt i doprowadzić do przyjęcia go na swoich warunkach. Podczas prac nad projektem w komisji PiS zdecydowało, że zakaz łączenia funkcji politycznych z posadami w spółkach Skarbu Państwa zacznie obowiązywać dopiero za dwa lata. To oznacza, że zapisy projektu weszłyby w życie w kolejnej kadencji parlamentu. Obóz rządzący tłumaczył to „ochroną praw nabytych”.

 

Takie opóźnienie wejścia w życie przepisów o walce z nepotyzmem nie wpływa jednak na decyzję ugrupowania Kukiza o wspieraniu sejmowej większości.

– Jeżeli byśmy odebrali te prawa nabyte obecnie, to mogłoby się okazać, że zaraz znajdzie się kilku posłów, którzy skierują tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego i ona w ogóle nie wejdzie” – twierdził poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

Według opozycji, jest to rozwiązanie w myśl zasady: „wilk syty i owca cała”. Jak podaje RMF FM, w ten sposób K’15 będzie mogło ogłosić, że zrealizowało swój sztandarowy postulat, podczas gdy politycy PiS zachowają, przynajmniej na jakiś czas, lukratywne posady w spółkach Skarbu Państwa.

Zgodnie z porozumieniem między PiS a Kukiz ’15, posłowie tego ostatniego zobowiązali się do popierania projektów ustaw przygotowanych w ramach Polskiego Ładu, sztandarowego programu rządu Mateusza Morawieckiego. W zamian za to partia rządząca zobowiązała się do wdrożenia takich koncepcji Pawła Kukiza jak zakaz pracy w spółkach skarbu państwa dla parlamentarzystów i samorządowców, zakaz pracy w instytucjach publicznych dla skazanych za korupcję, łatwa dostępność do rozliczeń partii politycznych z wydatkowania środków finansowych w internecie, sędziowie pokoju czy umożliwienie rolnikom łatwą sprzedaż bezpośrednio konsumentom.

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply