W najnowszym sondażu IBRiS liderem wciąż jest PiS, choć Koalicja Europejska skróciła dystans do partii Jarosława Kaczyńskiego. Próg wyborczy przekracza Konfederacja, której niewiele brakuje do wyprzedzenia Wiosny i zajęcia trzeciego miejsca.

Według ostatniego przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”, na największą liczbą głosów może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zamierza głosować 38,7 proc. respondentów. Drugie miejsce zajmuje lewicowo-liberalna Koalicja Europejska, z wynikiem 35 proc. Oznacza to jednak, że w porównaniu z poprzednim badaniem KE skróciła dystans do PiS o 1,4 pkt. proc.

Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się socjal-liberalna partia Wiosna Roberta Biedronia, na którą chciałoby zagłosować 6,3 proc. respondentów. Tuż za nią, z wynikiem 6 proc., znalazła się Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy.

 

Wynik tuż poniżej progu wyborczego notuje ruch Kukiz’15, na który w badaniu wskazało 4,9 proc. ankietowanych. W sondażu uwzględniono Lewicę Razem, ale zanotowała ona poparcie 0 proc. badanych.

Szacunkowa frekwencja, w oparciu i sondaż IBRiS, może być dużo wyższa niż w latach poprzednich. Udział w wyborach deklaruje 53 proc. pytanych (z tego 38 proc. zdecydowanie tak), co zdaniem dziennika umacnia dwie największe koalicje, czyli PiS i KE, które w takiej sytuacji dzieli jeden lub dwa mandaty.

Komentując wyniki sondażu na łamach „Rzeczpospolitej”, szef IBRiS Marcin Duma zwrócił uwagę, że „elektorat Koalicji Europejskiej” cz ogólnie opozycji lewicowo-liberalnej, „jest antyklerykalny”, choć nie antykatolicki, ani nie antyreligijny. W tym kontekście zaznacza, wyborców bardzo mobilizują emocje.

Przeczytaj: Warzecha uznaje kampanię wyborczą za sukces Konfederacji

Zdaniem Dumy, „Konfederacja może przekroczyć 5 procent”, choć uważa, że ma ona, podobnie jak Kukiz’15, elektorat o charakterze akcyjnym, „budzą się więc tuż przed wyborami”. Odnośnie Wiosny Roberta Biedronia wyraził opinię, że raczej zakończyła swój „triumfalny pochód” – poparcie dla nie spada, choć zapewne partii tej uda się przekroczyć próg wyborczy.

Czytaj również: Eurosceptycy zdecydowanie prowadzą w sondażu w Wielkiej Brytanii

Sondaż IBRiS dla “Rzeczpospolitej” został przeprowadzony 21 maja na reprezentatywnej grupie 1100 osób.

rp.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. NORD
    NORD :

    “Odnośnie Wiosny…raczej zakończyła swój „triumfalny pochód” “- wiosna za niemieckie pieniadze nie ma nic wspolnego z prawdziwa Wiosna ; osobiscie wolalbym prawdziwa polska, slowianska Zime od kupionej od niemcow wiosny