W kolejnych wywiadach, a w poniedziałek także w czasie spotkania z mieszkańcami Poznania, Donald Tusk wzywał do protestów przeciwko zmianom w sądownictwie przeprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość.

W poniedziałek na portalu “Gazety Wyborczej” ukazało się nagranie wywiadu z były przewodniczącym Rady Europejskiej. W czasie kilkudziesięciominutowego wywiadu Tusk oskarżył PiS, a szczególnie jego prezesa Jarosława Kaczyńskiego o dążenie do całkowitej dominacji politycznej. Jako główny przykład stawiał reformy wymiaru sprawiedliwości przedsięwzięte przez PiS i wezwał do protestów ulicznych przeciw nim, twierdząc, że Polacy muszą w tym względzie wykazać się przed “opinią publiczną” państwa zachodnich.

Tusk skoncentrował się na tym temacie także w czasie poniedziałkowego spotkania otwartego z mieszkańcami Poznania. “To jest kolejny, bardzo niepokojący, etap wojny nie tylko z polskimi sędziami, bo przecież mamy do czynienia z akcją solidarności ze środowiskiem sędziowskim także ze strony polskich adwokatów” – powiedział polityk, którego we wtorek zacytował portal dziennika “Rzeczpospolita”.

Tusk ujawnił, że rozmawiał już w tej sprawie z grupą kontestujących działania rządu prokuratorów. “Z powodów, o których by można było długo mówić i nie są to dobre powody, PiS postanowił rozpocząć batalię ostateczną przeciwko polskiemu sądownictwu – i to jest ten moment, kiedy bezwzględnie trzeba stanąć w obronie niezależnego polskiego sądownictwa, bo naprawdę skończy się to bardzo źle” – powiedział były przewodniczący Rady Europejskiej.

W czasie wspomnianego wywiadu z dziennikarzem “Gazety Wyborczej” Tusk zdecydowanie chwalił też kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na prezydenta. Jak twierdził, może ona uczynić debatę publiczną i całą polską politykę mniej brutalną, lecz jednocześnie nazwał kandydatkę Platformy Obywatelskiej zdecydowanym politykiem.

Czytaj także: Tusk popiera Platformę Obywatelską choć uznaje ją za partię anachroniczną

wyborcza.pl/rp.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply