Media: Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety manewrujące

Według agencji Yonhap, to już piąta próba rakietowa przeprowadzona przez władze w Pjongjangu od początku roku.

We wtorek południowokoreańska agencja Yonhap podała, że dostępne informacje wskazują na to, iż Korea Północna przeprowadziła próbne wystrzelenie co najmniej dwóch rakietowych pocisków manewrujących, z obszaru wewnątrz Półwyspu Koreańskiego. Agencja powołała się na południowokoreańskiego dygnitarza wojskowego, który zastrzegł sobie anonimowość. To oznaczałoby, że Korea Północna przeprowadziła już piątą rundę testów rakietowych od początku roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Urzędnik wojskowy zastrzegł przy tym, że wciąż konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy dotyczącej tych odpaleń. Dodał też, że nawet gdyby taka rakieta manewrująca została wystrzelona w kierunku południowym, to systemy wykrywania i przechwytywania Korei Południowej nie miałyby żadnego problemu z jej przechwycenie.

Źródło to nie podało jednak żadnych szczegółów tego, skąd dokładnie Korea Północna miała wystrzelić rakiety.

Jak pisaliśmy, tydzień temu północnokoreańska państwowa agencja prasowa KCNA podała, że 17 stycznia br. Korea Północna wystrzeliła dwa „taktyczne pociski kierowane”. Zdaniem Pjongjangu „system precyzyjnie uderzył w cel”. Także wojsko Korei Południowej poinformowało w poniedziałek, że Korea Północna wystrzeliła z lotniska w stolicy Pjongjangu dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu.

Parę dni wcześniej KRLD przetestowała z kolei pociski balistyczne krótkiego zasięgu zainstalowane na platformie kolejowej.

13 stycznia amerykańska ambasador przy ONZ ujawniła, że USA chcą przekonać członków Rady Bezpieczeństwa do nałożenia kolejnych sankcji na Koreę Północną. Miało to związek z ostatnimi próbami rakietowymi.

11 stycznia br. Korea Północna także przeprowadziła test rakietowy. Południowokoreańska armia uważa, że Pjongjang dokonał próby pocisku balistycznego, który wpadł do morza.

Również na początku stycznia br. Korea Północna przeprowadziła test broni rakietowej. Pocisk spadł w Morze Japońskie. Pocisk wystartował z prowincji Jagang położonej przy granicy z Chinami.

Zobacz także: Północnokoreański pocisk rakietowy osiągnął prędkość Mach 10

W październiku Korea Północna miała przeprowadzić test nowej rakiety balistycznej, wystrzeliwanej z okrętu podwodnego.

We wrześniu 2021 południowokoreańscy wojskowi poinformowali, że Korea Północna wystrzeliła w kierunku morza dwa rakietowe pociski balistyczne. Wcześniej Pjongjang podał, że przeprowadzono testy rakiety manewrującej.

W marcu ub. roku Korea Północna ogłosiła, że przeprowadziła test „taktycznego pocisku kierowanego nowego typu”. Była to pierwsza próba rakiet balistycznych tego kraju od prawie roku i pierwsza od czasu, gdy Joe Biden został prezydentem USA. Biden poinformował wówczas, że Stany Zjednoczone „odpowiednio zareagują”. Do potępienia testu dołączyła się Korea Południowa i Japonia.

Jak pisaliśmy, w styczniu ub. roku podczas parady wojskowej Korea Północna pokazała nowe rakiety balistyczne – odpalane z okrętów podwodnych oraz krótkiego zasięgu. Zdaniem komentatorów, był to pokaz siły przed zmianą rządu w USA. Państwowe, północnokoreańskie media w propagandowym tonie podały, że w paradzie uczestniczyły m.in. „prototypowe czołgi” oraz „ultra-nowoczesne” rakiety taktyczne i samobieżne systemy artyleryjskie, a także systemy rakietowe zdolne do „całkowitego unicestwiania przeciwników (…) poza terytorium” kraju. Podkreślono też obecność „najpotężniejszej broni świata, rakiety balistycznej odpalanej z okrętu podwodnego”. Wcześniej, w październiku 2019 roku Korea Północna przetestowała taki pocisk – Pukguksong-3 został wystrzelony z „platformy podwodnej”, jak podaje Reuters, po bardzo stromej trajektorii. Północnokoreańskie media twierdziły, że gdyby była to zwykła trajektoria, to w zasięgu rakiety byłaby cała Korea Południowa, a także Japonia.

yna.co.kr / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz