Ambasada Ukrainy w Polsce użyła w niedzielę zdjęcia polskich żołnierzy z pojmanym upowcami, ilustrując w ten sposób m.in. deportacje Ukraińców w ramach akcji “Wisła”. “W drugą niedzielę września czcimy pamięć Ukraińców przymusowo deportowanych ze swoich domów na terenie granicy polsko-ukraińskiej w latach 1944–1951” – napisano na twitterowym koncie ambasady.

Ukraińska ambasada w Polsce napisała w niedzielę na Twitterze: “W drugą niedzielę września czcimy pamięć Ukraińców przymusowo deportowanych ze swoich domów na terenie granicy polsko-ukraińskiej w latach 1944–1951”. Chodziło m.in. o akcję “Wisła”. “Część deportowanych trafiła do tych południowych i wschodnich rejonów, które obecnie znajdują się pod czasową okupacją rosyjską lub na linii frontu” – dodano. Jako ilustracji użyto zdjęcia polskich żołnierzy z pojmanym UPA-owcami. Zdjęcie pochodzi z zasobów ukraińskiego IPN.

Zobacz także: „Akcja Wisła zakończyła banderowskie ludobójstwo”- Winnicki w Sejmie o skandalicznym pytaniu na maturze [+VIDEO]

“Osoby, których pamięć rodzinna już doświadczyła bólu straty domu, stracili go po raz drugi, albo spotkali się z prześladowaniem, zagrożeniem życia i zdrowia” – napisała ukraińska ambasada.

Zobacz także: Ukraina: w parlamencie złożono projekt uchwały o deportacji Ukraińców z „ukraińskich ziem” w Polsce

Wykorzystane we wpisie zdjęcie pochodzi z zasobów ukraińskiego IPN. W październiku 2020 roku skrytykował je przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky. “Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej przedstawia zdjęcie bojowników UPA aresztowanych przez polskie wojsko jako zdjęcie ‘przymusowej deportacji pokojowych Ukraińców’. UPA to wojskowe skrzydło OUN, które zorganizowało masowe mordy na ponad 100 tysiącach etnicznych Polaków” – wskazał.

Akcja „Wisła”, polegająca na przymusowym przesiedleniu ludności ukraińskiej z Polski południowo-wschodniej na Ziemie Odzyskane, została przeprowadzona przez władze komunistyczne od kwietnia do końca lipca 1947 r. W jej ramach przesiedlono ponad 140 tys. osób. Podczas transportów śmierć poniosło 27 osób. Sądy wojskowe za współpracę z UPA skazały na śmierć 175 osób.

Zobacz także: Ukraiński parlament nazwał Polaków z Podkarpacia “kolonizatorami”

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply