W latach 2012-2018 liczba szkół nauczających w języku białoruskim spadła na Białorusi o niemal 500. Więcej szkół naucza w tym państwie posługując się językiem rosyjskim.

W 2012 r. na Białorusi funkcjonowały 1764 szkoły z białoruskim językiem nauczania. W 2018 r. szkół takich było już tylko 1282.  W okresie tym wyraźnie wzrosła natomiast liczba szkół nauczających w języku rosyjskim. W 2012 r. było 1660 szkół z rosyjskim językiem nauczania, a w 2018 r. takich szkół było 1527. Liczba szkół nauczających po rosyjsku przerosła więc już liczbę tych nauczających po białorusku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak wynika z danych przytoczonych w poniedziałek przez portal białoruskiej sekcji Radia Wolna Europa zdecydowana większość szkół nauczających w języku białoruskim to szkoły wiejskie. Tylko 75 szkół posługujących się językiem narodowym Białorusinów znajduje się w mieście. Szkoły na wsiach obejmują znacznie mniejszą liczbę uczniów niż w miastach stąd proporcja dzieci pobierających edukację w języku białoruskim jest znacznie mniejsza niż jednostek szkolnych wykorzystujących ten język.

W 2018 r. tylko 11,1 proc. wśród wszystkich uczniów na Białorusi uczyło się w szkołach z białoruskim językiem nauczania. Pod tym względem również zauważalny jest spadek bowiem w roku 2011 było ich 16,6 proc. W szkołach wiejskich po białorusku uczy się 58,3 proc. uczniów w szkołach miejskich tylko 1,3 proc.

Proporcjonalnie najwięcej uczniów szkół białoruskojęzycznych jest w obwodzie mińskim – 20,2 proc. Choć w samym Mińsku jest ich tylko 2 proc. Jednak w omawianym okresie liczba szkół nauczających w języku białoruskim zwiększyła się w tym mieście z 15 do 16.

Na Białorusi zgodnie z wynikiem referendum z 1995 roku funkcjonują na formalnie równych prawach dwa języki państwowe: białoruski i rosyjski. W pierwszym okresie rządów Aleksandr Łukaszenko podejmował działania przeciwko obecności języka białoruskiego w przestrzeni publicznej i systemie edukacyjnym. Jednak sytuacja zaczęła zmieniać się w obecnej dekadzie gdy władze zaczęły promować język ojczysty Białorusinów w oficjalnych napisach oraz odrębną od rosyjskiej politykę historyczną. Część komentatorów uważa, że rosyjskojęzyczna forma edukacji w białoruskich miastach wynika z preferencji rodziców uważających rosyjski za język awansu społecznego.

svaboda.org/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz