Coraz intensywniejsza współpraca Węgier z Chinami przeniesiona zostanie także na płaszczyznę szkolnictwa wyższego. Jeden z najbardziej renomowanych chińskich uniwersytetów będzie miał swoją placówkę w Budapeszcie.

Minister Innowacji i Technologii Węgier László Palkovics gościł w Szanghaju gdzie spotkał się z rektorem tamtejszego Uniwersytetu Fudan Xu Ningshengiem, jak poinformował w poniedziałek portal Daily News Hungary. Palkovics podpisał z szefem renomowanej uczelni memorandum o działaniach na rzecz otwarcia jej placówki w węgierskiej stolicy Budapeszcie.

„Dzięki obecności i wybitnym profesorom zagranicznym Fudan może odegrać znaczącą rolę w umiędzynarodowieniu węgierskiej edukacji. Planowane otwarcie placówki może wspierać dodatkowe chińskie inwestycje na Węgrzech oraz utworzenie centrów badawczo-rozwojowych chińskich firm na Węgrzech” – podsumował minister Palkovics, jak informuje jego resort. Jak stwierdził, działalność Chińczyków w Budapeszcie doprowadzi do stworzenia tam „regionalnego węzła wiedzy”.

Uniwersytet  Fudan to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w Chinach. Został założony w Szanghaju jeszcze za czasów cesarstwa w 1905 r. Ceniona jest nauka zarówna na jego wydziałach nauk humanistycznych jak i przyrodniczych. Uczęszcza do niego około 30 tys. studentów. Uczelnia zatrudnia około 4 tys. pracowników naukowych. Według QS World University Rankings Fudan znajduje się wśród 40 najlepszych uczelni wyższych świata.

Węgry od lat są głównym partnerem Pekinu w Europie Środkowej. Zdecydowana większość inwestycji chińskich w regionie trafia własnie do tego państwa. Mimo, że gospodarka węgierska jest znacznie mniejsza od Polskiej wykazuje się też większą wartością obrotów handlowych z ChRL.

Czytaj także: Chiny uruchomią własny odpowiednik GPS

dailynewshungary.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz