Ożywienie w chińskiej gospodarce

Najnowsze dane na temat chińskiej gospodarki wskazują na jej ożywienie po okresie spowolnienia. Być może Chinom nie grozi stagnacja jak przewidywała część komentatorów.

Według przytaczanych w poniedziałek przez portal Bankier.pl danych za listopad produkcja w Chinach zwiększyła się o 6,2 proc. w stosunku rok do roku. Przekroczyła więc prognozę, która była wyznaczona na 5 proc. Ożywili się także konsumenci. Sprzedaż w listopadzie była wyższa o 8 proc. choć przewidywano poziom wzrostu na 7,6 proc. Nie zmienił się natomiast wzrost inwestycji w miastach, który wyniósł 5,2 proc. Spadł wzrost inwestycji w infrastrukturę.

W ChRL rośnie też wskaźnik PMI. Purchasing Managers’ Index (PMI) jest skwantyfikowaną wartością odzwierciedlającą aktywność zarządzających przedsiębiorstwami w zamawianiu i nabywaniu dóbr i usług na danym rynku. Zachowania te w głównej mierze wpływają na proces gospodarczy więc PMI niejako wyprzedza inne wskaźniki ekonomiczne. Według danych podawanych przez Bankier.pl wskaźnik PMI wyrósł w Chinach ponad wartość 50 czyli już jest wyższy niż w Niemczech ale też w Polsce.

Portal podaje też sytuację na rynku nieruchomości, gdzie wahania cen też wskazują na nastroje inwestorów i konsumentów. Ożywienie na nim jest bardziej umiarkowane. Na 70 największych chińskich miast ceny nieruchomości wzrosły w listopadzie tylko w 44 podczas gdy w październiku wzrost odnotowano w 50 miastach.

Czytaj także: Chiny uruchomią własny odpowiednik GPS

bankier.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply