Pawieł Łatuszka pełniący funkcję ambasadora Białorusi na Francję i Hiszpanię stwierdził, że jego służba dyplomatyczna ma bardzo długą tradycję.

Łatuszka wystąpił 11 stycznia na przyjęciu z okazji setnej rocznicy powstania białoruskiej dyplomacji, jakie odbyło się w ambasadzie Białorusi w Hiszpanii. Co ciekawe sam ambasador najwyraźniej nie zgodził się z koncepcją samej rocznicy, która upamiętnia powołanie służby dyplomatycznej przez proklamowaną 1 stycznia 1919 roku Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Tradycja republiki związkowej ZSRR ciągle pozostaje dla władz Białorusi głównym źródłem państwowości.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednak w czasie wystąpienia w Madrycie Łatuszka powiedział – „Białoruska historia stosunków zagranicznych wywodzi się z dawnych wieków, ma swoje źródła w czasach Księstw Połockiego i Turowskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Białoruskiej Republiki Ludowej. Sto lat temu, w czasie istnienia BSRR, 22 stycznia 1919 rozpoczął się współczesny etap rozwoju białoruskiej dyplomacji. Białoruś ma z czego być dumną. Trzeba szczególnie podkreślić, że BSRR była jednym z państw-założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych” – cytuje w poniedziałek białoruski portal Reform.by.

Łatuszka w w 2002 r., w wieku 29 lat został ambasadorem Białorusi w Warszawie. Swoją służbę pełnił w Polsce do 2008 roku. Od roku 2009 był ministrem kultury, a od 2012 jest ponownie pracuje w służbie dyplomatycznej jako ambasador. Jest jednym z niewielu białoruskich urzędników wysokiego szczebla posługujących się często językiem białoruskim.

Mimo uznawania ciągłości państwowej ze Związkiem Radzieckim, w polityce historycznej władz, także w wystąpieniach samego prezydenta Aleksandra Łukaszenki coraz częściej pojawiają się nawiązania do innych struktur państwowych istniejących na ziemiach obecnej Białorusi. W zeszłym roku władze zezwoliły środowiskom opozycyjnym na ograniczoną formę świętowania setnej rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej – pierwszej próby utworzenia państwa białoruskiego. Kręgi opozycyjne wprost uznają dawne księstwa ruskie, ale też Wielkie Księstwo Litewskie, czy też polskie powstania narodowe na Kresach w XIX wieku, za narodowo-białoruskie, co zresztą prowadzi do zaprzeczania historycznej roli polskiej kultury i tożsamości na ziemiach zajmowanych obecnie przez Republikę Białoruś.

reform.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz