Władze prowincji Anhui we wschodnich Chinach zdecydowały o zlikwidowaniu punktów preferencyjnych za przynależność do mniejszości etnicznych przy przyjmowaniu na studia.

Władze oświatowe Anhui zapowiedziały, że punkty preferencyjne w ramach procedury kwalifikacji na uczelnie wyższe przestaną być przyznawane przedstawicielom mniejszości etnicznych od 2022 r., podał we wtorek portal „Global Times”. Decyzja w tej sprawie została podjęta w piątek. Preferencji pozbawieni zostali nie tylko przedstawiciele rdzennych mniejszości etnicznych, ale też Chińczycy ze specjalnych regionów administracyjnych Hongkong i Macau, którzy też mogli z nich korzystać przy wstępowaniu na regionalne uczelnie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ciągu kolejnych dwóch lat do egzaminu gaokao przedstawicielom wymienionych kategoriom osób nadal będzie dopisywane do wyniku pięć dodatkowych punktów. Tego rodzaju preferencje dla mniejszości etnicznych w położonej na wschodzie kraju prowincji Anhui wprowadzono w 1978 r. Władze uznały jednak, że społeczności mniejszościowe przełamały już swoją marginalizację edukacyjną i przywileje nie są już potrzebne ich przedstawicielom. Wycofanie się z przywilejów ma być zasadą wzmacniającą równość społeczną i jedność narodową.

W prowincji Anhui największe społeczności mniejszościowe stanowią przedstawiciele praktykującej islam narodowości Hui, a także lud She, który posiada w ramach regionu swój narodowościowy dystrykt w ramach aglomeracji miejskiej Ningguo.

Podobną decyzję już kilka lat temu podjęto w prowincji Shandong. Tymczasem w bieżącym roku szkolnym z poziomu centralnego zadecydowano o wprowadzeniu języka chińskiego do nauczania w szkołach nauczających dotychczas w języku mongolskim w prowincji Mongolia Wewnętrzna. Spowodowało to burzliwe protesty uczniów i rodziców szkół mniejszościowych.

globaltimes.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz