Władze prowincji Anhui we wschodnich Chinach zdecydowały o zlikwidowaniu punktów preferencyjnych za przynależność do mniejszości etnicznych przy przyjmowaniu na studia.

Władze oświatowe Anhui zapowiedziały, że punkty preferencyjne w ramach procedury kwalifikacji na uczelnie wyższe przestaną być przyznawane przedstawicielom mniejszości etnicznych od 2022 r., podał we wtorek portal “Global Times”. Decyzja w tej sprawie została podjęta w piątek. Preferencji pozbawieni zostali nie tylko przedstawiciele rdzennych mniejszości etnicznych, ale też Chińczycy ze specjalnych regionów administracyjnych Hongkong i Macau, którzy też mogli z nich korzystać przy wstępowaniu na regionalne uczelnie.

W ciągu kolejnych dwóch lat do egzaminu gaokao przedstawicielom wymienionych kategoriom osób nadal będzie dopisywane do wyniku pięć dodatkowych punktów. Tego rodzaju preferencje dla mniejszości etnicznych w położonej na wschodzie kraju prowincji Anhui wprowadzono w 1978 r. Władze uznały jednak, że społeczności mniejszościowe przełamały już swoją marginalizację edukacyjną i przywileje nie są już potrzebne ich przedstawicielom. Wycofanie się z przywilejów ma być zasadą wzmacniającą równość społeczną i jedność narodową.

W prowincji Anhui największe społeczności mniejszościowe stanowią przedstawiciele praktykującej islam narodowości Hui, a także lud She, który posiada w ramach regionu swój narodowościowy dystrykt w ramach aglomeracji miejskiej Ningguo.

Podobną decyzję już kilka lat temu podjęto w prowincji Shandong. Tymczasem w bieżącym roku szkolnym z poziomu centralnego zadecydowano o wprowadzeniu języka chińskiego do nauczania w szkołach nauczających dotychczas w języku mongolskim w prowincji Mongolia Wewnętrzna. Spowodowało to burzliwe protesty uczniów i rodziców szkół mniejszościowych.

globaltimes.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply