Niemieckie media znów krytykują Polskę i Węgry. Podkreślają jednocześnie, że działania Warszawy i Budapesztu nie zablokują nowego prawa migracyjnego UE.

Na początku czerwca ministrowie spraw wewnętrznych UE zgodzili się na tzw. pakt migracyjny. Porozumienie przewiduje, że państwa członkowskie Unii Europejskiej albo przyjmą część osób ubiegających się o azyl, albo zapłacą 20 tys. euro za jednego nieprzyjętego migranta. Władze Polski i Węgier wyraziły sprzeciw wobec relokacji. Z tego powodu niemieckie media znów krytykują Warszawę i Budapeszt.

“Polska i Węgry powinny być zadowolone z osiągniętego na początku czerwca kompromisu w sprawie  reformy systemu azylowego. Rządy w Warszawie i Budapeszcie dostały to, czego się domagały. Zostały zwolnione od obowiązku przyjmowania imigrantów i uchodźców” – pisze niemiecki tygodnik Der Spiegel, cytowany w sobotę przez portal Deutsche Welle.

Zdaniem medium, logiczną konsekwencją odmowy udziału w relokacji jest “udzielenie finansowego wsparcia tym krajom, które gotowe są do przyjęcia uchodźców”.

Der Spiegel podkreśla, że działania Warszawy i Budapesztu nie zablokują nowego prawa migracyjnego UE. “Kompromis azylowy został przyjęty i będzie obowiązywał, jeżeli zgody udzieli Parlament Europejski. Jeżeli Węgry i Polska odmówią rekompensaty finansowej, będzie to miało poważne konsekwencje” – czytamy.

Przeczytaj: “Zostawmy na boku tych blagierów” – szef EPL znów uderza w Polskę

W tekście stwierdzono, że w przypadku odmowy wpłat powinno zostać wdrożone postępowanie o naruszenie traktatów oraz powinny zostać obcięte unijne fundusze o kwotę, którą oba kraje miałyby wpłacić. Dodano, że w przypadku blokowania przez Warszawę i Budapeszt innych decyzji, gdzie wymagana jest jednomyślność, należy – zdaniem tygodnika – “izolować” oba kraje.

“Polska i Węgry nie powinny przy tym zapominać, że inne kraje mogą w przyszłości blokować decyzje w sprawach, na których im zależy. Szczególnie Polska, z powodu zagrożenia ze strony Rosji, jest skazana na solidarność innych krajów” – czytamy.

“To prawda, że Niemcy nie powinny udzielać polskiemu rządowi lekcji solidarności. Powinna to raczej zrobić UE, pokazując Orbanowi i Morawieckiemu wyraźnie, że teraz to już starczy” – uważa niemieckie medium.

Zobacz także: Komisarz UE: Nikt Polski nie zmusza do przyjmowania imigrantów, ale solidarność jest obowiązkowa

dw.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply