Premier Węgier Wiktor Orban pogratulował Węgrom żyjącym w Obwodzie Zakarpackim na Ukrainie sukcesu w ostatnich wyborach samorządowych – poinformował w piątek Hungary Today. W całym regionie węgierska partia zdobyła 10,4 % poparcia.

Jak poinformował w piątek portal Hungary Today, premier Węgier pogratulował Węgrom mieszkającym w Obwodzie Zakarpackim na Ukrainie sukcesu w ostatnich wyborach samorządowych. W całym regionie węgierska partia zdobyła 10,4 % poparcia. W Berehowie, Zoltan Babiak otrzymał 72% głosów.

Zobacz też: Zełenski zwołał posiedzenie rady bezpieczeństwa. Ruch bezwizowy Ukrainy z UE zagrożony?

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

fot: zakarpattya.net.ua

Zobacz też: Węgry: Polak aresztowany pod zarzutem próby przemytu ludzi

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Węgierska społeczność na Zakarpaciu po raz kolejny pokazała siłę współpracy w głosowaniu 25 października – przekazał rzecznik premiera kraju.

Premier powiedział w swoim liście, że „wynik głosowania wyraźnie pokazuje, że Zakarpaccy Węgrzy są dumni ze swoich tysiącletnich korzeni i biorąc w swoje ręce przyszłość chcą się rozwijać jak Węgrzy w swojej ojczyźnie”.

„Uważam, że utrzymane i nowo zdobyte mandaty burmistrzów i parlamentów są ważną gwarancją kontynuacji projektów rozwojowych rozpoczętych na Zakarpaciu w ostatnich latach” – powiedział Orbán.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W dniu wyborów samorządowych strona węgierska wezwała mniejszość narodową mieszkającą na zachodzie Ukrainy do wsparcia „Węgierskiego Towarzystwa Kultury Zakarapacia”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że Węgry wtrącają się wewnętrzne sprawy swoich sąsiadów.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy głęboko ubolewa, że w ten oficjalny sposób Budapeszt bezczelnie potwierdził swoją bezpośrednią ingerencję w wewnętrzne sprawy Ukrainy i zadał podstępny cios konsekwentnym wysiłkom Ukrainy, by konstruktywnie rozwiązać problemy w stosunkach ukraińsko-węgierskich” – podała służba prasowa MSZ Ukrainy.

Kresy.pl/Hungary Today/Unian

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz