Blokady przeciwepidemiczne zmniejszyły liczbę pracujących w Polsce cudzoziemców, ale w roku bieżącym ich liczba szybko rośnie.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które za „Rzeczpospolitą” podała w środę portal Onet, wynika, że Polsce w grudniu w rejestrach tej instytucji było 725 173 obywateli innych państwo. W stosunku rok do roku oznacza to wzrost 0 11,3 proc.

W wymienionej grupie 59,4 proc. obcokrajowców wykonywało swoje zajęcia na podstawie umowy o pracę, 3 proc. prowadziło działalność gospodarczą, a pozostali pracowali w ramach innych form zatrudnienia.

Wśród zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców było 532 503 obywateli Ukrainy. Oznacza to wzrost o 11,1 proc. w ciągu roku. Jednocześnie Ukraińcy stanowili 73,4 proc. wśród wszystkich zatrudnionych obcokrajowców.

Onet przytoczył jednak także marcowy odczyt ZUS. Według tych danych zatrudnionych w Polsce  było już 766 tys. obcokrajowców. Oznacza to wzrost o około 40 tys. w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Natomiast w porównania do marca 2020 r. gdy cudzoziemcy z Polski, w obliczu pandemii koronawirusa, wyjeżdżali, to wzrost o 100 tys.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Czytaj także: Pekao S.A.: 7-8 proc. wszystkich zatrudnionych to imigranci

onet.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz