Koreański Bojowy Wóz Piechoty AS-21 rozpoczął właśnie testy w 18 Dywizji Zmechanizowanej – poinformował w czwartek Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Jak poinformował w czwartek Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, koreański BWP AS-21 rozpoczął właśnie testy w 18 Dywizji Zmechanizowanej.

“Szukamy optymalnych rozwiązań, by wzmocnić wojska zmechanizowane. Priorytetem jest bojowy wóz piechoty BORSUK, który niebawem będzie testowany w 16 Dywizji Zmechanizowanej. Rozważany jako uzupełnienie koreański BWP AS-21 rozpoczął właśnie testy w Żelaznej Dywizji” – poinformował Błaszczak na Twitterze.

Zobacz też: Koreańska delegacja odwiedziła PGZ. Omówiono m.in. sprawę produkcji w Polsce AS-21 Redback

Rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek poinformował, że  testy potrwają do ostatnich dni października i obejmują one próby praktyczne na postoju i w ruchu oraz strzelania bojowe w dzień i nocy.

Zobacz też: AU: 1400 Borsuków i cięższe BWP dla Wojska Polskiego [+VIDEO]

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że rozpoczęły się dostawy sprzętu z Korei Południowej. “Pierwsze 24 armatohaubice K9 zmierzają już do Polski i wkrótce będą służyć w jednostkach na wschodzie kraju” – napisał na Twitterze. “Kolejne dostawy koreańskiego sprzętu już w drodze do Polski. Pierwsze 10 czołgów K2 niedługo wzmocni wschodnią flankę” – dodał.

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował z kolei, że 19 października na terenie koreańskich zakładów Hyundai Rotem i Hanwha Defense odbyło się uroczyste przekazanie pierwszej partii czołgów K2 Black Panter i haubic K9 Thunder dla Sił Zbrojnych RP. “Niedługo 10 czołgów i 24 haubice zostanie przetransportowanych drogą morską do Polski” – podkreślił.

W środę podpisano też umowę ramową na zakup 288 zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo z Korei Południowej. Umowa dotyczy dostarczenia wyrzutni razem z zapasem amunicji. W przyszłym roku do Polski mają trafić pierwsze wyrzutnie. Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek przekazał, że zawarta umowa ramowa przewiduje “transfer technologii”. 18 pierwszych wyrzutni ma trafić do 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Kontrakt otwiera drogę do umów wykonawczych – zwraca uwagę PAP. Ministerstwo Obrony przewiduje, że kontraktowi będą towarzyszyły zamówienia w polskim przemyśle, który ma dostarczyć system kierowania walką, pojazdy dowodzenia, wozy zabezpieczenia technicznego, wozy amunicyjne, a także wozy ewakuacji technicznej.

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek przekazał, że zawarta umowa ramowa przewiduje “transfer technologii”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply