Sekretarz stanu w resorcie obrony narodowej Marcin Ociepa przebywał w środę z wizytą roboczą w Paryżu. Podpisał list intencyjny o współpracy w pozyskaniu przez Polskę zdolności w zakresie narodowego systemu obserwacji ziemi.
Jak poinformował sekretarz stanu w resorcie obrony narodowej Marcin Ociepa, podczas jego środowej wizyty roboczej w Paryżu podpisano list intencyjny o współpracy w pozyskaniu przez Polskę zdolności w zakresie narodowego systemu obserwacji ziemi.
„W trakcie wizyty roboczej w Paryżu odbyłem szereg spotkań na temat perspektyw współpracy polityczno-wojskowej w Ministerstwie Sił Zbrojnych oraz Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej na Quai d’Orsay z jego Sekretarzem Generalnym F. Delattre” – poinformował sekretarz. „Na spotkaniu z dyrektorem Agencji Innowacyjności Obronnych E. Chiva oraz gen. G.D. de Tuesta z Dyrekcji Generalnej ds. Uzbrojenia w imieniu ministra Błaszczaka podpisałem list o współpracy w pozyskaniu przez Polskę zdolności w zakresie narodowego systemu obserwacji ziemi”.
Na spotkaniu z dyrektorem Agencji Innowacyjności Obronnych E. Chiva oraz gen. G.D. de Tuesta z Dyrekcji Generalnej ds.Uzbrojenia w imieniu ministra @mblaszczak podpisałem list o współpracy w pozyskaniu przez Polskę zdolności w zakresie narodowego systemu obserwacji ziemi ?????. pic.twitter.com/6gQFPLxUvd
— Marcin Ociepa (@MarcinOciepa) July 28, 2021
Jak informowaliśmy, do 16 sierpnia br. można zgłaszać uwagi do Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2021-2026, opublikowanego przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Podkreślono, że to jeden z najważniejszych dokumentów dla polskiego sektora kosmicznego, wskazujący m.in. kierunki jego rozwoju oraz źródła finansowania na najbliższe 5 lat. Agencja odpowiada za jego wdrażanie i monitorowanie. W programie określono 4 priorytety. Szacowany koszt to blisko 600 mln zł – informuje portal WP.
W programie założono cztery priorytety, m.in. budowę polskiej konstelacji satelitów teledetekcyjnych o nazwie MikroGlob. Szacowany koszt projektu wynosi 600 mln zł. Za jego wdrażanie odpowiada Polska Agencja Kosmiczna.
Pierwszy priorytet to budowa zdolności konstruowania i wynoszenia obiektów kosmicznych. Dotyczy to zarówno samodzielnej budowy niewielkich satelitów, jak i wytwarzania komponentów do dużych misji międzynarodowych. „W tym celu niezbędne staje się wsparcie badań naukowych, rozwoju kadr oraz technologii kosmicznych, a także powstawania nowych przedsiębiorstw” – podkreślono.
Drugi dotyczy budowy Systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob, który będzie się składał z segmentu kosmicznego (satelitów) i segmentu naziemnego (stacji kontroli misji). „Jego celem będzie zapewnienie autonomicznej zdolność do dostarczania wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych dla użytkowników związanych z sektorem bezpieczeństwa i obronności państwa oraz w celu zaspokojenia potrzeb w tym zakresie administracji publicznej” – podaje agencja.
Trzeci to budowa Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej, NSIS. Polska ma aktualnie dostęp do danych satelitarnych z unijnego systemu satelitarnego Copernicus. Dane te są wykorzystywane w do celów naukowych, gospodarczych, administracyjnych i obronnych, ale jeszcze w niewielkim stopniu. Podkreślono, że niezbędne staje się zapewnienie możliwości wykorzystania danych również z MikroGlob i z satelitów komercyjnych.
Zobacz także: Państwowy koncern planuje wystrzelić w kosmos satelitę polskiej produkcji
Jako czwarty wskazano rozbudowę Narodowego Systemu Bezpieczeństwa Kosmicznego, który będzie wykorzystywany do ostrzegania przez zagrożeniami związanymi z możliwymi zderzeniami obiektów kosmicznych, spadku na Ziemię szczątków statków kosmicznych bądź ciał niebieskich oraz gwałtownego wzrostu aktywności Słońca (tzw. pogoda kosmiczna).
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!