Konsultacje PiS i KO z prezydentem. Morawiecki i Tusk kandydatami na premiera

Poinformowaliśmy jakie rozmowy prowadzimy ws. budowania większości koalicyjnej – powiedział Rafał Bochenek, rzecznik PiS, po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

We wtorek i środę w Pałacu Prezydenckim, zgodnie z zapowiedziami, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, odbywają się spotykania głowy państwa z przedstawicielami komitetów wyborczych, które w Sejmie nowej kadencji będą miały swoją reprezentację. Prowadzone są z każdym z komitetów osobno, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach.

W południe, jako pierwsi w spotkaniu z prezydentem Dudą uczestniczyli przedstawiciele KW PiS: premier Mateusz Morawiecki, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz rzecznik partii Rafał Bochenek. Jak podano, Morawiecki jest kandydatem PiS na premiera.

 

Po spotkaniu, na konferencji prasowej w Sejmie Bochenek powiedział, że jego ocenie było to „dobre, merytoryczne spotkanie o przyszłości polskiej polityki”. Na pytanie, komu prezydent powierzy misję utworzenia rządu, rzecznik PiS odpowiedział wymijająco, że spodziewa się jakiejś decyzji w środę, po zakończeniu konsultacji. Zaznaczył zarazem, że „zwyczajem konstytucyjnym jest to, że dotychczas misja formułowania rządu była powierzana zwycięskiej partii, którą jest Prawo i Sprawiedliwość”.

Według Bochenka, „pan prezydent był żywo zainteresowany procesem formułowania większości sejmowej”.

– Przedstawiliśmy swoje stanowisko w tej sprawie, jak to wygląda z naszej perspektywy, jakie rozmowy prowadzimy i w którym kierunku chcemy pójść, jeżeli chodzi o kolejną kadencję, priorytety na kolejną kadencję – powiedział. Pytany, czy klub PiS usłyszał od prezydenta Dudy deklarację, że będą mogli tworzyć rząd, odpowiedział, że „taka deklaracja jasna ze strony pana prezydenta na tym spotkaniu nie padła”. Powtórzył, że zgodnie z zapowiedziami Andrzeja Dudy, decyzję podejmie po zakończeniu wszystkich konsultacji.

Rzecznik PiS relacjonował też, że rozmowy z prezydentem dotyczyły sprawach programowych i kluczowych zadań na kolejną kadencję i wyzwaniach, głównie w kontekście wojny na Ukrainie, w Izraelu „oraz w kontekście tych wyzwań, które pojawiają się w UE, czyli tych zapowiedzianych różnego rodzaju zmian traktatowych, które są już właściwie procedowane w Parlamencie Europejskim, instytucjach unijnych”. Potwierdził też, że odbyła się rozmowa dotycząca sposobu formułowania większości parlamentarnej.

– My wskazaliśmy te kierunki działań, które w tym momencie podejmujemy, ponieważ takie rozmowy z naszej strony, z naszej perspektywy się toczą – oświadczył Bochenek. Dodał, że „nic absolutnie nie jest przesądzone” w kwestii potencjalnego przyszłego rządu centrolewicy z Donaldem Tuskiem na czele. Dał też do zrozumienia, że między PiS a prezydentem jest zgoda co do tego, by nie skracać kadencji obecnego parlamentu i zwołać posiedzenie nowego w najpóźniejszym możliwym terminie, czyli w połowie listopada.

Później, po południu, w ramach kolejnej tury konsultacji Andrzej duda spotkał się z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej. Reprezentowali ją szefowie: PO (Donald Tusk – jednocześnie lider KO, Marcin Kierwiński), Inicjatywy Polskiej (Barbara Nowicka), Nowoczesnej (Adam Szłapka) i Zielonych (Urszula Zielińska).

Z kolei w środę prezydent spotka się o godz. 11:00 z przedstawicielami Trzeciej Drogi (liderami PSL i Polski 2050), później Nowej Lewicy, a na końcu Konfederacji.

Jak pisaliśmy wcześniej, we wtorek Donald Tusk (PO), Szymon Hołownia (Polska 2050), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica) wydali wspólne oświadczenie w sprawie kandydata na premiera. Ogłoszono, że ich wspólnym kandydatem jest Tusk.

Jak informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu zarząd PO zdecydował, że lider partii, Donald Tusk, będzie jej kandydatem na premiera. Natomiast Lewica, PSL i Polska 2050 nie zgłoszą swoich kandydatów na szefa nowego, centrolewicowego rządu.

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply