Liderzy KO, Trzeciej Drogi i Lewicy przedstawili kandydata na premiera

Trzy formacje opozycyjne przekazały we wtorek, że mają wspólnego kandydata na premiera. Chodzi o lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.

We wtorek i środę w Pałacu Prezydenckim mają odbyć się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą reprezentowane w Sejmie X kadencji. Na wtorek zaplanowano spotkania z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość (godz. 12:00) oraz KKW Koalicja Obywatelska PO. We wtorek Donald Tusk (PO), Szymon Hołownia (Polska 2050), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica) wydali wspólne oświadczenie w sprawie kandydata na premiera.

Ich wystąpienie rozpoczęło się w Sejmie o godz. 11:30. Wcześniej miało trwać ich spotkanie.

“Dzisiaj wspólnie z liderami partii demokratycznych potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie” – oświadczył Donald Tusk. “Jesteśmy gotowi do tworzenia rządu” – powiedział.

“Wspólnie wskażemy u pana prezydenta naszego kandydata na premiera, przewodniczącego PO, Donalda Tuska i zapewnimy pana prezydenta, że mamy większość do wyłonienia premiera, marszałka Sejmu i marszałka Senatu” – zadeklarował z kolei prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

“Pan prezydent może być spokojny – i o tym będziemy go przekonywać, by nie zwlekał – już w pierwszym kroku może wskazać premiera z tej większości, która przed wami stoi. Za nami jest co najmniej 248 mandatów w Sejmie i bezwzględna większość w Senacie” – stwierdził.

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia zaapelował z kolei do prezydenta o szybkie kroki.

Gos zabrał także współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu obecnej kadencji. “Popieramy desygnowanie pana Donalda Tuska i danie mu misji tworzenia rządu” – oświadczył.

Jak informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu zarząd PO zdecydował, że lider partii, Donald Tusk, będzie jej kandydatem na premiera. Natomiast Lewica, PSL i Polska 2050 nie zgłoszą swoich kandydatów na szefa nowego, centrolewicowego rządu.

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply