Kanada ogłosiła listę produktów amerykańskich, na które od 1 lipca będą obowiązywać cła odwetowe o wartości 12,6 mld dolarów.

Taryfy na stal i aluminium wprowadzone przez Kanadę będą wynosić 25 i 10 proc., analogicznie do amerykańskich ceł nałożonych na Kanadę od 1 czerwca.

Jednocześnie rząd Kanady ogłosił w piątek wart 2 mld dolarów kanadyjskich (równowartość 1.52 mld dolarów USA) pakiet pomocy dla przemysłu stalowego i aluminiowego. W jego skład wchodzą m.in. kredyty i instrumenty finansowe dla firm oraz program ochrony pracowników.

ZOBACZ TAKŻE: Trump zaatakował premiera Kanady

Kanada chce również zainwestować w ciągu pięciu lat 38 mln dolarów USA w pomoc dla eksporterów szukających nowych kontrahentów w ramach umowy gospodarczo-handlowej z UE (CETA) oraz partnerstwa z krajami Azji i Pacyfiku (CPTPP).

Na opublikowanej w piątek przez kanadyjskie ministerstwo finansów liście znajduje się ponad 100 wyrobów stalowych, 19 aluminiowych i 79 innych produktów w tym pizzę, ketchup, majonez, czekoladę, jogurt, ogórki konserwowe, wodę butelkowaną, whiskey, przybory toaletowe, przybory kuchenne, lodówko-zamrażarki, zmywarki domowe, kosiarki czy łodzie motorowe.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: USA wprowadziły na UE cła na stal i aluminium

Ostateczna lista została w niewielki sposób zmieniona względem pierwotnej po 15-dniowym okresie konsultacji publicznych. Usunięto z niej m.in. beczki na piwo, czy musztardę, a dodano lodówko-zamrażarki, ruszty żeliwne czy poduszki. Na liście mają znajdować się produkty, dla których konsumenci będą mogli łatwo znaleźć krajowe lub importowane z innych krajów zamienniki.

Dodatkowo w siłę rośnie kampania społeczna bojkotowania wyrobów amerykańskich i kupowania lokalnych. Jej efekty spowodowały odczuwalne straty m.in. producenta ketchupu Kraft Heinz, co w czwartek przyznał w mediach przedstawiciel firmy Av Maharaj.

Komentatorzy podkreślają, że cel listy ma charakter wszystkim polityczny. Kanada chce, aby cła zabolały duże amerykańskie firmy zlokalizowane w okręgach wyborczych prominentnych kongresmenów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Cła obejmują m.in. ogórki produkowane w stanie Wisconsin, z którego pochodzi przewodniczący Izby Reprezentantów, Republikanin Paul Ryan. W Wisconsin znajduje się również objęty ograniczeniami przemysł mleczarski oraz siedziba producenta kosiarek Toro Company. Z kolei whiskey produkowana jest w Kentucky, którego reprezentantem jest lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply