W tegorocznej „Dyplomatycznej Błękitnej Księdze”, zaprezentowanej we wtorek, Japonia powtórzyła roszczenia wobec kontrolowanych przez Rosję wysp na Pacyfiku. Nie pojawiły się one w ubiegłorocznym raporcie dyplomatycznym, powtórzone zostały dopiero w tym roku.

W zeszłym roku Japonia zaniechała ponowienia roszczeń wobec Kurylów Południowych, kontrolowanych przez Rosję wysp na Pacyfiku, licząc na przełom w stosunkach z Moskwą. W tegorocznej „Dyplomatycznej Błękitnej Księdze” roszczenia wobec Kurylów zostały ponowione – informuje portal „Purdu Point” powołując się na agencję Kyodo. Nazwano je znów w tegorocznym raporcie „Terytoriami Północnymi”. Raport został przedstawiony we wtorek przez japońskiego ministra spraw zagranicznych Toshimitsu Motegi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7412.32 PLN    (33.69%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Japońskie MSZ podkreśliło, że kwestia wysp jest dla Japonii „sprawą najwyższego zainteresowania”.

Zobacz także: Rosyjskie MSZ: Japonia musi uznać, że Południowe Kuryle należą do Rosji

Spór ma związek z czterema wyspami. Rosjanie nazywają je Kurylami Południowymi, Japończycy zaś Terytoriami Północnymi. Spór wokół wysp jest przyczyną niepodpisania przez oba kraje formalnego układu pokojowego po II wojnie światowej.

Kwestia wysp znalazła się w „Dyplomatycznej Błękitnej Księdze” z 2018 roku, jednak w 2019 roku nie wspomniano o sprawie. Było to spowodowane faktem, iż Japonia liczyła na przełom w stosunkach z Moskwą, oraz zwrot części wysp. Do rozmowy pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinen i premierem Japonii Shinzo Abe doszło w czerwcu ubiegłego roku, jednak nie przyniosła ona oczekiwanych przez Japonię skutków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Japonia oczekuje od Rosji zwrotu wszystkich 4 wysp. Zostały one zajęte przez Armię Czerwoną latem 1945 roku, po kapitulacji Japonii. Zdaniem władz w Tokio, działanie Rosjan było nielegalne.

urdupoint.com / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz