Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej w przededniu wizyty w Moskwie japońskiego ministra spraw zagranicznych wezwało Tokio do „pełnego uznania rezultatów II wojny światowej”, w tym suwerenności Rosji nad południowymi Wyspami Kurylskimi. – informuje Interfax.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Japonii odbędą w Moskwie spotkanie w ramach pierwszej rundy dwustronnych konsultacji w sprawie porozumienia pokojowego między oboma państwami. Przed wizytą szefa japońskiej dyplomacji Taro Kono w Rosji rosyjskie MSZ określiło, jakie jest stanowisko Moskwy przed tymi konsultacjami.

„Kluczowym warunkiem poszukiwania wariantów rozwiązania sprawy traktatu pokojowego powinno być całkowite uznanie przez Tokio wyników II wojny światowej, w tym suwerenności naszego kraju nad południowymi Wyspami Kurylskimi.” – oświadczyło rosyjskie MSZ. Według Rosjan „konieczne jest doprowadzenie stosunków dwustronnych do jakościowo nowego poziomu prawdziwego zaufania i partnerstwa, wzmocnienie wzajemnego zrozumienia między narodami Rosji i Japonii”.

Jak informuje Interfax, 9. stycznia br. ambasador Japonii w Rosji Tojohisa Kodzuki został wezwany do MSZ Rosji, gdzie jeden z zastępców Siergieja Ławrowa zakomunikował mu, że uwagę Moskwy zwróciły ostatnie wypowiedzi przedstawicieli japońskich władz na temat Kuryli i traktatu pokojowego z Rosją. Chodziło w szczególności o słowa o konieczności „osiągnięcia zrozumienia” mieszkańców Kuryli dla zmiany przynależności terytorialnej wysp a także o zrzeczeniu się roszczeń z tytułu odszkodowań za ich powojenną okupację. Uwagę rosyjskiej dyplomacji zwróciły także zapowiedzi Tokio, że rok 2019 będzie „punktem zwrotnym” w sprawie traktatu pokojowego.

PRZECZYTAJ: Premier Japonii obiecuje: Rosjanie będą mogli pozostać mieszkańcami Kuryli

Japońskiemu ambasadorowi zakomunikowano, że Rosja niezmiennie stoi na stanowisku, iż „rozwiązanie sprawy traktatu pokojowego” wymaga ” tworzenia jakościowo nowej atmosfery w stosunkach rosyjsko-japońskich”, poparcia obu narodów a także powinno „opierać się na bezwarunkowym i całkowitym uznaniu przez Tokio wyników II wojny światowej, w tym suwerenności Federacji Rosyjskiej nad południowymi Wyspami Kurylskimi”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, we wrześniu 2018 roku Putin zaproponował w premierowi Japonii Shinzo Abe zawarcie porozumienia pokojowego do końca roku bez warunków wstępnych. Propozycja została odrzucona przez Tokio. 14. listopada ub. roku w Singapurze Władimir Putin i Shinzo Abe uzgodnili aktywizację rosyjsko-japońskich rozmów o zawarciu porozumienia pokojowego pomiędzy oboma krajami. Oba kraje wciąż są formalnie w stanie wojny. Kością niezgody są cztery wyspy należące do archipelagu Kuryli, które Armia Czerwona zajęła pod koniec II wojny światowej. Japonia nigdy nie pogodziła się z ich utratą.

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz