Izraelski Elbit chce otworzyć fabrykę dronów w Rumunii

Podczas spotkania w zakładach Elbit Systems w rumuńskim Măgurele, izraelski producent ponownie zapewnił, że chce otworzyć w Rumunii swoje zakłady, w których produkowane, względnie montowane, byłyby bezzałogowce.

W wydarzeniu, które miało miejsce w środę, uczestniczyli m.in. ambasador Izraela w Rumunii David Saranga, szef rumuńskiego ministerstwa obrony Nicolae Ciucă oraz gen. Daniel Petrescu, szef sztabu obronnego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według informacji podawanych przez media rumuńskie, Elbit produkuje obecnie części do dronów w zakładach w Bacău. W swoim portfolio ma m.in. dwa taktyczne drony bojowe: Hermes 450 i Hermes 900. Podczas spotkania ten pierwszy miał być prezentowany ministrowi Ciucă oraz rumuńskim wojskowym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jesienią 2020 roku Elbit Systems zapowiedział, że zamierza otworzyć w Rumunii linię montażową dronów. Wcześniej, w maju, izraelska firma podpisała z dwiema firmami rumuńskimi, Avioane Craiova i Romaero, memorandum dotyczące współpracy przy produkcji bezzałogowców w Rumunii. Ich części miałyby być produkowane w zakładach w Bacău, a maszyny montowane w Rumunii.

Izraelski Elbit Systems posiada łącznie cztery zakłady produkcyjne w Rumunii: Simultec w Măgurele, gdzie produkowane są m.in. symulatory i oprogramowanie, A / E Electronics w Bacău (produkcja testowanie podzespołów elektronicznych), Elmet w Bacău (produkcja systemów i podsystemów elektromechanicznych, w tym dla dronów) oraz Elmet Măgurele (zakład do produkcji i integracji m.in. wież bojowych).

Hermes 900 jest dronem produkowanym przez izraelską firmę Elbit Systems. Jego masa startowa wynosi 1,180 kg, z czego do 350 kg może stanowić ładunek, m.in. różnego rodzaju systemy rozpoznania i walki elektronicznej. Według producenta maszyna może wykonywać misje przez okres powyżej 36 godzin.

Z kolei Hermes 450 to lżejszy bezzałogowiec od Elbit, o masie startowej 450 kg. Może wykonywać loty w pełni autonomiczne lub być sterowany ze stanowiska naziemnego. Prędkość przelotowa wynosi 130 km/godz, pułap 6100 m, a promień działania – 200 km. Może przebywać w powietrzu przez 20 godzin. Dron jest przeznaczony zasadniczo do prowadzenia długotrwałego rozpoznania, ale może też wykonywać zadania uderzeniowe, dzięki możliwości uzbrojenia w dwie rakiety AGM-114 Hellfire.

Czytaj także: Rozpoczęto fazę realizacyjną programu „Gryf”

defenseromania.ro / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz