Izraelski Elbit chce otworzyć fabrykę dronów w Rumunii

Podczas spotkania w zakładach Elbit Systems w rumuńskim Măgurele, izraelski producent ponownie zapewnił, że chce otworzyć w Rumunii swoje zakłady, w których produkowane, względnie montowane, byłyby bezzałogowce.

W wydarzeniu, które miało miejsce w środę, uczestniczyli m.in. ambasador Izraela w Rumunii David Saranga, szef rumuńskiego ministerstwa obrony Nicolae Ciucă oraz gen. Daniel Petrescu, szef sztabu obronnego.

Według informacji podawanych przez media rumuńskie, Elbit produkuje obecnie części do dronów w zakładach w Bacău. W swoim portfolio ma m.in. dwa taktyczne drony bojowe: Hermes 450 i Hermes 900. Podczas spotkania ten pierwszy miał być prezentowany ministrowi Ciucă oraz rumuńskim wojskowym.

Jesienią 2020 roku Elbit Systems zapowiedział, że zamierza otworzyć w Rumunii linię montażową dronów. Wcześniej, w maju, izraelska firma podpisała z dwiema firmami rumuńskimi, Avioane Craiova i Romaero, memorandum dotyczące współpracy przy produkcji bezzałogowców w Rumunii. Ich części miałyby być produkowane w zakładach w Bacău, a maszyny montowane w Rumunii.

Izraelski Elbit Systems posiada łącznie cztery zakłady produkcyjne w Rumunii: Simultec w Măgurele, gdzie produkowane są m.in. symulatory i oprogramowanie, A / E Electronics w Bacău (produkcja testowanie podzespołów elektronicznych), Elmet w Bacău (produkcja systemów i podsystemów elektromechanicznych, w tym dla dronów) oraz Elmet Măgurele (zakład do produkcji i integracji m.in. wież bojowych).

Hermes 900 jest dronem produkowanym przez izraelską firmę Elbit Systems. Jego masa startowa wynosi 1,180 kg, z czego do 350 kg może stanowić ładunek, m.in. różnego rodzaju systemy rozpoznania i walki elektronicznej. Według producenta maszyna może wykonywać misje przez okres powyżej 36 godzin.

Z kolei Hermes 450 to lżejszy bezzałogowiec od Elbit, o masie startowej 450 kg. Może wykonywać loty w pełni autonomiczne lub być sterowany ze stanowiska naziemnego. Prędkość przelotowa wynosi 130 km/godz, pułap 6100 m, a promień działania – 200 km. Może przebywać w powietrzu przez 20 godzin. Dron jest przeznaczony zasadniczo do prowadzenia długotrwałego rozpoznania, ale może też wykonywać zadania uderzeniowe, dzięki możliwości uzbrojenia w dwie rakiety AGM-114 Hellfire.

Czytaj także: Rozpoczęto fazę realizacyjną programu „Gryf”

defenseromania.ro / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply