USA chcą potępienia ostrzału Izraela dokonanego przez Hamas i Islamski Dżihad ze Strefy Gazy.

W środę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcone najsilniejszemu ostrzałowi Izraela ze Strefy Gazy od 2014 roku. Posiedzenie zwołano na wniosek Stanów Zjednoczonych. – podała Polska Agencja Prasowa.

Uzasadniając konieczność zwołania posiedzenia ambasador USA przy ONZ Nikki Haley mówiła, że „moździerze odpalane przez palestyńskich rebeliantów uderzają w cywilną infrastrukturę, między innymi w przedszkola”. Jej zdaniem za sytuację w Strefie Gazy powinni odpowiedzieć palestyńscy przywódcy.

USA oczekują, że w rezolucji Rada Bezpieczeństwa ONZ „w najostrzejszych słowach” potępi masowy ostrzał ze strony „palestyńskich rebeliantów w Gazie”. Wcześniej sprawozdanie o sytuacji w regionie przedstawi koordynator rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie Nikołaj Mładenow.

Jak stwierdziła agencja Reutera, we wtorek palestyńscy bojownicy ze Strefy Gazy dokonali największego ostrzału Izraela z rakiet i moździerzy od 2014 roku. Według komunikatu izraelskiej armii do godzin wieczornych we wtorek na Izrael spadło 70 rakiet i pocisków moździerzowych. Trzech izraelskich żołnierzy zostało ranionych odłamkami. Brak informacji o ewentualnych ofiarach wśród ludności cywilnej. Odpowiedzialność za ostrzał wzięły Hamas i Islamski Dżihad. Miał być to odwet za śmierć ponad 100 Palestyńczyków, którzy zostali zastrzeleni przez izraelskich żołnierzy podczas trwających od 30. marca br. starć na granicy ze Strefą Gazy. Protesty Palestyńczyków zostały wywołane decyzją Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady USA z Tel-Awiwu do Jerozolimy.

Na palestyński ostrzał zareagowało izraelskie lotnictwo i siły pancerne. Samoloty Izraela przeprowadziły naloty na 55 celów Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

CZYTAJ TAKŻE: USA zawetowały rezolucję kontestującą uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela

Kresy.pl / Reuters / PAP

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. tagore
  tagore :

  Czyli palestyńscy podludzie mogą być w czasie agresywnych manifestacji masakrowani przez izraelskich nadludzi .Trzej ranni izraelscy żołnierze to jak rozumiem obsługa przedszkola? Cała ta sytuacja ponuro się prezentuje na tle przemówienia Dudaczewskiego
  w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat prawa międzynarodowego i wagi jego roli w utrzymaniu pokoju na świecie.

 2. Kojoto
  Kojoto :

  I PiSdy sprowadzają do Polski coraz więcej żołnierzy tego kraju, który nie ma nic przeciwko masowej eksterminacji gojów, a za zranienie żyda chce karać cały naród… Niedobrze.

 3. jwu
  jwu :

  Nareszcie !!! Ile można tolerować mordowanie niewinnych Izraelczyków (uzbrojonych w proce i kamienie),przez tych bestialskich Palestyńczyków ? Ostrzeliwujących Izrael rakietami Grad,Uragan ,a nawet Kalibr (wersja bardzo krótkiego zasięgu. hi,hi).Zapomniałem też wspomnieć o snajperach i samolotach startujących z palestyńskiego lotniskowca ,zacumowanego u wybrzeża Iranu.