NATO musi uwzględniać, że w przyszłości będzie mieć do czynienia z w pełni kontrolowaną przez Rosję Białorusią – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy piszą o możliwych zmianach “krajobrazu bezpieczeństwa”.

Analitycy ISW odnieśli się w najnowszym raporcie (21.02) do ujawnionego przez międzynarodowy zespół dziennikarzy dokumentu, który maił powstać na Kremlu. Wynika z niego, że latem 2021 r. Moskwa posiadała plan “wchłonięcia” Białorusi do 2030 r. Przewiduje on działania, które mają doprowadzić do pełnej kontroli tego kraju przez Moskwę. “NATO powinno poważnie uwzględniać w swoich planach, że w przyszłości będzie mieć do czynienia z Białorusią w pełni kontrolowaną przez Rosję” – pisze Instytut.

Jak prognozuje ISW, Putin będzie dążył do zapewnienia rosyjskiej kontroli nad Białorusią, bez względu na wynik wojny na Ukrainie. Analitycy uważają, że oznacza to przyszłą zmianę “krajobrazu bezpieczeństwa” na wschodniej flance NATO.

“Jeśli Zachód pozwoli Putinowi utrzymać swoje obecne zdobycze na Ukrainie – zwłaszcza na Krymie i wschodnim obwodzie chersońskim – Kreml będzie mógł wykorzystać zarówno okupowane terytorium Białorusi, jak i Ukrainy”, co stwarza zagrożenie dla wschodniej flanki NATO oraz Ukrainy.

Instytut jako alternatywę wskazuje sytuację, w której cała Ukraina stanie się solidnym partnerem wojskowym, co pomoże w obronie wschodniej flanki NATO przed Rosją i Białorusią.

Jak wskazuje ISW, nie jest w stanie ocenić autentyczności dokumentu. Jego treść jest jednak zgodna z ocenami ekspertów na temat długoplanowych planów Rosji wobec Białorusi.

ISW odnosi się także do wtorkowego orędzia Putina. Podkreśla, że unikał on konkretów na temat wojny i nie zdefiniował nowych celów ani działań, jak np. nowa fala mobilizacji, przekształcenie “operacji wojskowej” w wojnę lub zmiany w sektorze zbrojeniowym.

“Nie wskazując celów pośrednich i nie przedstawiając wojny jako czegoś o znaczeniu egzystencjalnym dla ludności, Putin tworzy zapewne warunki do długiej wojny” – pisze Instytut.

Zobacz także: „Wzajemne rozczarowanie” – Politico o relacjach Ukrainy i białoruskiej opozycji

understandingwar.org / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply