Od lipca tego roku wojska francuskie dołączają do wielonarodowego batalionu NATO na Litwie – poinformował w środę portal Military Leak. W sumie Francja rozlokuje na Litwie 300 żołnierzy na sześciomiesięczną misję.

Jak poinformował w środę portal Military Leak, do wielonarodowego batalionu NATO na Litwie dołączą francuscy żołnierze. W sumie Francja rozlokuje na Litwie 300 żołnierzy na sześciomiesięczną rotację.

Zwiększona obecność NATO w krajach bałtyckich i w Polsce została ustanowiona w 2017 roku w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie. Jednostka na Litwie jest kierowana przez Niemcy i przyjmuje około 1200 żołnierzy z ośmiu sojuszników NATO. Batalion trenuje razem z siłami państwa-gospodarza i bierze udział w ćwiczeniach międzynarodowych.

Zobacz też: Litwa chce kupić śmigłowce Black Hawk. Jest zgoda Departamentu Stanu

Powrót wojsk francuskich na Litwę w lipcu ma formę rozmieszczenia 5 czołgów Leclerc, 14 opancerzonych pojazdów bojowych piechoty VBCI i 5 pojazdów opancerzonych VAB.

Czołg Leclerc to główny czołg bojowy zbudowany przez firmę GIAT (obecnie Nexter) z Francji. Został nazwany na cześć generała Philippe’a Leclerc de Hauteclocque. Leclerc służy w armii francuskiej i armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W produkcji jest od 1991 roku, a wszedł do służby francuskiej w 1992 roku, zastępując AMX 30 jako główny pojazd pancerny w kraju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

VBCI to francuski pojazd bojowy piechoty zaprojektowany w celu zastąpienia AMX-10P. Wszedł do czynnej służby w armii francuskiej w 2008 roku, a do 2010 roku zamówiono 630 pojazdów. Kombinacja kół 8 × 8 została zaprojektowana tak, aby VBCI był wygodniejszy i mniej kosztowny niż pojazd gąsienicowy, zapewniając jednocześnie wystarczającą mobilność, aby wesprzeć czołgi Leclerc.

Kołowy transporter opancerzony VAB został wprowadzony do produkcji w 1974 roku stając się podstawowym transporterem opancerzonym armii francuskiej. Produkowany był w dwóch wersjach, które różniły się układem jezdnym: wersja czterokołowa (4 x 4) i sześciokołowa (6 x 6). Przystosowany jest do przewozu 10 żołnierzy.

Zobacz też: Francja wycofuje się misji morskiej NATO po incydencie z udziałem Turków

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po zablokowaniu przez Turcję wprowadzenia nowych planów obrony, która targowała się o wsparcie dla jej bieżącej operacji w północnej Syrii, NATO dało zielone światło dla nowego planu dla krajów bałtyckich i Polski nazwanego „Eagle Defender”. Coraz ostrzejsza rywalizacja między Francją a Turcją w sprawie konfliktu w Libii i Syrii znacznie komplikuje stosunki między tymi członkami NATO.

Zobacz też: Francja przeciw tureckiej interwencji w Libii

Kresy.pl/Military Leak
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz