Iran przeprowadzi zimne testy swojego przeprojektowanego reaktora jądrowego Arak, co jest wstępem do pełnego uruchomienia go w dalszej części roku, poinformowała w piątek irańska Organizacja Energii Atomowej – przekazał Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, irańska Organizacja Energii Atomowej poinformowała w piątek, o planie przeprowadzenia zimnych testów swojego przeprojektowanego reaktora jądrowego Arak, co jest wstępem do pełnego uruchomienia go w dalszej części roku.

Według rzecznika prasowego OEA Behrouza Kamalvandiego testy będą miały miejsce na początku irańskiego Nowego Roku, który rozpoczyna się w niedzielę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6663.39 PLN    (30.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Innymi słowy, poczyniliśmy zaawansowane prace w dziedzinie paliw, magazynowania itp” – powiedział Kamalvandi.

Iran zgodził się wyłączyć reaktor w Araku – około 250 kilometrów na południowy zachód od Teheranu – w ramach umowy z 2015 roku. Pozwolono na produkcję ograniczonej ilości ciężkiej wody, a Teheran pracował nad przeprojektowaniem reaktora. Władze kraju planują wytwarzać izotopy do użytku medycznego i rolniczego.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała w raporcie dla państw członkowskich na początku tego tygodnia, że ​​Iran rozpoczął wzbogacanie uranu w swojej podziemnej fabryce w Natanz za pomocą drugiego typu zaawansowanej wirówki, IR-4, w kolejnym naruszeniu umowy z 2015 roku.

Agencja pisze, że Iran planuje zamontować także drugą kaskadę wirówek IR-4 w Natanz (FEP), lecz nie rozpoczęła się jeszcze jej instalacja.

W podsumowaniu raportu podkreślono, że do chwili obecnej „Iran używa 5 060 wirówek IR-1 zainstalowanych w 30 kaskadach, wirówek 522 IR-2m zainstalowanych w trzech kaskadach i 174 wirówek IR-4 zainstalowanych w jednej kaskadzie, w celu wzbogacenia naturalnego UF6 do 5 proc. U-235 w FEP”.

Przypomnijmy, że MAEA informowała na początku grudnia, że Iran zamierza zainstalować setki bardziej zaawansowanych wirówek do wzbogacania uranu w swoim podziemnym zakładzie w Natanz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Umowa nuklearna JCPOA z Iranem stanowi, że w swoim podziemnym ośrodku Teheran może używać tylko wirówek pierwszej generacji IR-1, które są mniej wydajne, i że są to jedyne maszyny, za pomocą których Iran może gromadzić wzbogacony uran.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada br. parlament Iranu przyspieszył prace nad ustawą przewidującą m.in. możliwość zwiększenia poziomu wzbogacania uranu do 20 proc. Zrobiono to w odpowiedzi na zabicie w zamachu czołowego irańskiego fizyka jądrowego Mohsena Fakhrizadeha, o co władze Iranu oskarżyły Izrael.

Pod koniec lutego br. Iran odrzucił możliwość nieformalnych rozmów z USA i UE w kwestii powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 r. Iran nalega, by USA zniosły wszystkie jednostronne sankcje.

Na mocy porozumienia z 2015 roku z głównymi mocarstwami Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Waszyngton ponownie nałożył sankcje po tym, jak Trump zrezygnował z umowy w 2018 roku, a Iran zareagował naruszeniem niektórych ograniczeń nuklearnych umowy.

Zobacz także: Departament Stanu USA: Nie wykonamy żadnych jednostronnych gestów by zachęcić Iran do rozmów nt. porozumienia nuklearnego

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz