W czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price oświadczył, że Stany Zjednoczone nie wykonają „żadnego jednostronnego gestu”, w celu nakłonienia Iranu do rozmów nt. wznowienia przez obie strony przestrzegania porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Nie wykonamy żadnych jednostronnych gestów ani zachęt, by nakłonić Irańczyków, aby zaczęli rozmowy. Jeśli Irańczycy uważają, że wykonamy jakąś przysługę lub jednostronny gest bez żadnego ruchu z ich strony, to jest to nieporozumienie – powiedział Ned Price cytowany przez agencję „Reuters”.

Price zasugerował, że Waszyngton mógłby dyskutować nad propozycjami, które pomogłyby obu stronom wrócić do stosowania się do porozumienia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział w niedzielę, że jego kraj jest gotowy do podjęcia kroków w celu spełnienia środków zawartych w porozumieniu nuklearnym z 2015 r., gdy tylko Stany Zjednoczone zniosą sankcje gospodarcze.

W ubiegłą środę Sekretarz Stanu USA Antony Blinken udzielił wywiadu stacji PBS. W rozmowie została poruszona możliwość powrotu do porozumienia nuklearnego. Zdaniem sekretarza Blinkena, porozumienie nuklearne trzymało Iran i jego możliwości w ryzach, po wycofaniu się z umowy, ta kontrola miała się luzować. Według niego, kraj jest teraz w stanie w krótkim terminie produkować „materiał rozszczepialny do broni jądrowej”. Dodał, że administracja Stanów Zjednoczonych jest bardzo zainteresowana ponownym przystąpieniem do programu. „Drogą do tego jest dyplomacja” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę 28 lutego Iran odrzucił możliwość nieformalnych rozmów z USA i UE w kwestii powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 r. Iran nalega, by USA zniosły wszystkie jednostronne sankcje.

Na mocy porozumienia z 2015 roku z głównymi mocarstwami Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Waszyngton ponownie nałożył sankcje po tym, jak Trump zrezygnował z umowy w 2018 roku, a Iran zareagował naruszeniem niektórych ograniczeń nuklearnych umowy.

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz