We wtorek w nocy Senat USA przegłosował ustawę o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Pakiet ma łączną wartość 95 mld dolarów, z czego 61 mld przypadnie Ukrainie. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta, który zapowiedział, że podpisze ją niezwłocznie w środę.

W sobotę Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 60,8 mld dolarów. "Za" głosowało 311 kongresmenów, a 112 było "przeciw". W przypadku Partii Republikańskiej, pakiet poparło tylko 101 z nich, podczas gdy 112 było przeciw. Następnie ustawa trafiła do Senatu USA, gdzie przyjęto ją we wtorek w nocy stosunkiem głosów 79-18. Uzyskała więc poparcie większości senatorów obydwu partii.

Pakiet trafi teraz na biurko prezydenta USA Joe Bidena, który zapowiedział, że podpisze ją w środę. Ma też ogłosić zawartość kolejnego pakietu dla Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda, przebywający obecnie z wizytą w Kanadzie, zadeklarował, że po powrocie będzie kontynuował rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem o ulokowaniu w Polsce amerykańskiej broni atomowej.

Pytany przez dziennikarzy o swoje napomknienia o dotychczasowych rozmowach w sprawie programu Nuclear Sharing prezydent Duda stwierdził w poniedziałek - "oczywiście, spotkam się z panem premierem". Podkreślił przy tym, że dla niego współpraca z szefem rządu wywodzącym się z przeciwstawnego obozu politycznego jest "jasną i oczywistą sprawą".

"Nuclear Sharing jako pewna idea i pewien sposób budowania sfery bezpieczeństwa jest realizowany przede wszystkim przez Stany Zjednoczone w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił Duda - w ramach Nuclear Sharing była rozlokowywana i jest rozlokowana broń nuklearna, chociażby w krajach europejskich należących do NATO, przynajmniej niektórych".

Rosja zorganizuje pierwszego maja wystawę zdobytego na Ukrainie zachodniego sprzętu i brono - poinformowało w środę rosyjskie ministerstwo obrony. (more…)

Prezydent USA Joe Biden podpisał w środę przyjęty przez Kongres pakiet ustaw, który zapewnia Ukrainie dodatkową pomoc wojskową i gospodarczą o wartości prawie 61 miliardów dolarów, a także pomoc innym sojusznikom USA.

Biden skomentował podpis złożony pod ustawą - „To dobry dzień dla Ameryki, Europy i pokoju na świecie… To będzie coś, co będzie miało znaczące konsekwencje… Dzięki temu Ameryka będzie bezpieczniejsza, dzięki temu świat będzie bezpieczniejszy” - zacytował portal Ukraińska Prawda.

Pakiet wsparcia militarnego był wstrzymywany przez pół roku przez opór w szeregach Partii Republikańskiej, którzy nie chcieli go zaakcpetować, bez finansowania ich koncepcji na ochronę południowej granicy USA przed nielegalną imigracją z Ameryki Łacińskiej. Jednak w sobotę Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła pakiet, na skutek pozyskania przez Partię Demokratyczną poparcia dostatecznej liczby bardziej centrowych republikanów.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz złożył rezygnację z pełnienia funkcji na ręce premiera Donalda Tuska. (more…)

Ukraina zapewniła niemieckim przedsiębiorstwom możliwości inwestycyjne w kluczowych sektorach krajowej gospodarki – informuje ukraiński rząd po rozmowach z Niemcami. W sektorze przetwórstwa rolnego Ukraińcy zaprezentowali im ponad 80 projektów, wartych łącznie ponad 2,9 mld dolarów.

W ubiegłym tygodniu pierwsza wicepremier Ukrainy i minister gospodarki, Julia Swyrydenko, spotkała się z wicekanclerzem Niemiec i ministrem gospodarki i ochrony klimatu, Robertem Habeckiem. Obecni byli też m.in. minister energetyki Herman Hałuszczenko, szef resortu ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszin, a także przedstawiciele kancelarii prezydenta Ukrainy.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 50 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
6%