W wystąpieniu wygłoszonym w nocy z soboty na niedzielę prezydent Ukrainy zapowiedział odzyskanie wszystkich miast okupowanych przez Rosjan.

Przy czym Wołdymyr Zełenski mówił nie tylko o miejscowościach zajętych przez Rosjan po rozpoczęciu przez nich zmasowanej inwazji 24 lutego bieżącego roku. "Dlatego wszystkie nasze miasta - Siewierodonieck, Donieck, Ługańsk - odzyskamy je wszystkie" - słowa Zełenskiego zacytowała agencja informacyjna Reutera.

Zełenski stwierdził też, że w ciągu dnia poprzedzającego jego wystąpienie w cele na terytorium Ukrainy trafiło 45 rosyjskich pocisków rakietowych. Ocenił to jako cyniczny, lecz skazany na niepowodzenie środek łamania ducha oporu ukraińskiego społeczeństwa. Jak podaliśmy na naszym portalu, rosyjskie rakiety spadły między innymi w nieodległym od granicy Polski rejonie jaworowskim w obwodzie lwowskim.

Prezydent zgłosił nową ustawę ws. frankowiczów

Drugi największy bank Szwajcarii - Credit Suisse miał być wykorzystywany przez bułgarski gang narkotykowy.

Federalny Sąd Kryminalny Szwajcarii nałożył na Credit Suisse karę pieniężną o równowartości 2,1 mln dol. Sąd orzekł, że kierownictwo banku oraz jego wydziały prawne nie monitorowały aktywności  i nie zapewniały działaniom „zgodności z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy”, zacytował portal telewizji France24.

Jedna z pracowniczek Credit Suisse została uznana już za winną prania poważnych sum brudnych pieniędzy w związku z kilkoma transakcjami, które przeprowadziła lub których przeprowadzenie zleciła w okresie od lipca 2007 r. do grudnia 2008 r. Pracowniczka doprowadziła do realizacji transakcji pomimo wyraźnych przesłanek, że pieniądze pochodziły z działalności przestępczej.

Choć obecne władze Syrii powoli normalizują swoje relacje w regionie bliskowschodnim dla USA są nadal nie do zaakceptowania.

Portal Middle East Monitor powołuje się na zastępczynię sekretarza stanu do spraw Bliskiego Wschodu Barbarę Leaf, która zadeklarowała, że USA nie popierają normalizowania relacji z Syrią, w której od 11 lat toczy się wojna domowa.

Leaf podkreśliła, że Waszyngton nie ma zamiaru znieść rujnujących gospodarkę Syrii sankcji, ani angażować się w rozmowy i proces materialnej odbudowy tego kraju. Jako warunek wstępny stawia postęp w osiągnięciu "politycznego rozwiązania" syryjskiego konfliktu.

W ocenie szefowej szwedzkiej dyplomacji, Ann Linde, są postępy w negocjacjach z Turcją w sprawie dołączenia Szwecji do NATO. Podobnie rozmowy ze stroną turecką ocenił fiński prezydent, Sauli Niinisto.

We szefowa MSZ premier Szwecji, Ann Linde, w rozmowie z dziennikiem „Svenska Dagbladet” oceniła, że negocjacje z Turcją w sprawie wniosku o wejście jej kraju do NATO „posunęły się naprzód”.

W czasie poniedziałkowego notowania węgierska waluta - forint osiągnęła historyczne minimum wobec euro.

Jak podał portal Daily News Hungary postępuje deprecjacja forinta. Na otwarcie poniedziałkowego notowania giełdowego 1 euro kosztowało 401,5 forintów. Jednak potem kurs ten podniósł się nawet do 404,779 forintów, co wyznaczyło nowy rekord dla europejskiej waluty na Węgrzech.

W poniedziałek rosły także kursy pozostałych walut mających globalne znaczenie. Frank szwajcarski przekroczył 399 forintów.

Kijów po raz kolejny kupił broń z Niemiec. Rząd Ukrainy zamówił z własnej inicjatywy 2900 sztuk przenośnej broni przeciwpancernej RGW 90 Matador - podał w niedzielę Welt am Sonntag. Gazeta powołuje się na ukraińskie kręgi rządowe. Kijów zapłacił za zamówienie z własnych pieniędzy.

Ukraina zamówiła 2900 sztuk przenośnej broni przeciwpancernej RGW 90 Matador od niemieckiego producenta broni Dynamit Nobel Defence. "Według informacji ukraińskich, broń ta została już dostarczona. Wymaga to zazwyczaj złożenia wniosku do federalnego Urzędu ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (Bafa) oraz uzyskania zgody Federalnej Rady Bezpieczeństwa" - pisze Welt am Sonntag.

"Ministerstwo Gospodarki Niemiec, które jest odpowiedzialne za Bafę, nie chciało komentować tych informacji" - czytamy. Gazeta powołuje się na ukraińskie kręgi rządowe.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%