W niedzielę Iran odrzucił możliwość nieformalnych rozmów z USA i UE w kwestii powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 r. Iran nalega, by USA zniosły wszystkie jednostronne sankcje.

Biorąc pod uwagę ostatnie działania i oświadczenia Stanów Zjednoczonych i trzech mocarstw europejskich (Francji, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec) Iran nie uważa, by był to odpowiedni czas na nieformalne spotkanie z tymi państwami, które zostało zaproponowane przez szefa unijnej dyplomacji – oświadczył rzecznik irańskiego resortu spraw zagranicznych Said Chatibzadeh cytowany przez agencję „Reuters”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Iran i Stany Zjednoczone są w sporze o to, kto powinien zrobić pierwszy krok w celu ożywienia porozumienia z 2015 roku. Iran nalega, aby Stany Zjednoczone najpierw zniosły sankcje byłego prezydenta Donalda Trumpa, podczas gdy Waszyngton mówi, że Teheran musi najpierw przywrócić zgodność z umową.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Prezydent Iranu wezwał Bidena do powrotu do porozumienia nuklearnego, nazwał Trumpa „głupim terrorystą”

Biały Dom poinformował w ubiegły piątek, że Stany Zjednoczone nie planują żadnych dodatkowych działań w odpowiedzi na naciski Iranu przed ewentualnymi rozmowami z Teheranem i głównymi mocarstwami o powrocie do umowy.

Jednak rzecznik rządu Iranu Ali Rabiei, który był cytowany przez oficjalną agencję informacyjną IRNA w ubiegłą sobotę, powiedział: „Z przekonaniem przewidujemy, że inicjatywy dyplomatyczne przyniosą pozytywne rezultaty pomimo dyplomatycznych sporów, które są naturalnym preludium do powrotu stron do zobowiązań, w tym zniesienia wszystkich sankcji w najbliższej przyszłości”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na mocy porozumienia z głównymi mocarstwami Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Waszyngton ponownie nałożył sankcje po tym, jak Trump zrezygnował z umowy w 2018 roku, a Iran zareagował naruszeniem niektórych ograniczeń nuklearnych umowy.

W środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price poinformował, że cierpliwość Stanów Zjednoczonych wobec Iranu w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego „nie jest nieograniczona”.

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz