Według raportu Human Rights Watch, ukraińskie siły zbrojne użyły amunicji kasetowej, która spowodowała liczne ofiary śmiertelne i poważne obrażenia wśród ludności cywilnej. Organizacja zwraca uwagę, że siły rosyjskie szeroko stosowały amunicję kasetową na Ukrainie, zabijając wielu cywilów i powodując inne poważne szkody wśród ludności cywilnej.

Nowe badania Human Rights Watch wykazały, że ukraińskie ataki rakietowe z amunicją kasetową na obszary kontrolowane przez Rosję w mieście Izium we wschodniej Ukrainie i wokół niego w 2022 roku spowodowały wiele ofiar wśród cywilów.

“Oba kraje powinny zaprzestać używania tej z natury masowej broni, a żaden kraj nie powinien dostarczać amunicji kasetowej ze względu na przewidywalne zagrożenie dla ludności cywilnej” – apeluje HRW.

“Broń kasetowa używana przez Rosję i Ukrainę zabija obecnie cywilów i będzie tak przez wiele lat” – powiedziała Mary Wareham, pełniąca obowiązki dyrektora ds. broni w Human Rights Watch. “Obie strony powinny natychmiast zaprzestać ich używania i nie próbować zdobyć więcej tej broni”.

Zobacz też: Foreign Policy: Turcja dostarcza Ukrainie amunicję kasetową

Członkowie Human Rights Watch odwiedziła Izium i pobliskie wioski w dniach 19 września do 9 października 2022 roku, aby zbadać nadużycia popełniane przez Rosję wobec ukraińskiej ludności cywilnej podczas rosyjskiej okupacji, w tym arbitralne zatrzymania, tortury i doraźne egzekucje. HRW przeprowadziła wywiady z ponad 100 osobami, w tym ofiarami nadużyć, świadkami, personelem służb ratunkowych i pracownikami służby zdrowia. Niemal wszyscy mówili, że widzieli fragmenty amunicji, które wybuchły wokół ich domów podczas okupacji rosyjskiej.

Według Human Rights Watch w ukraińskich atakach rakietowych z amunicją kasetową w 2022 roku w mieście Izium zginęło co najmniej ośmiu cywilów, a 15 zostało rannych. Ataki miały miejsce w Izium i okolicach.

Całkowita liczba cywilów zabitych i rannych w atakach amunicją kasetową, które zbadała Human Rights Watch, jest najprawdopodobniej większa. Siły rosyjskie zabrały wielu rannych cywilów do Rosji w celu uzyskania opieki medycznej, a wielu z nich nie wróciło na wizytę Human Rights Watch.

Zobacz też: CNN: Administracja Bidena rozważa dostarczenie amunicji kasetowej Ukrainie

W marcu 2022 roku na cmentarz cmentarz wojenny w Charkowie, na którym spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej, spadła rosyjska bomba kasetowa.

PAP opublikowała zdjęcie zniszczonych tabliczek.

Kresy.pl/HRW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply