Rzecznik MSZ Węgier Mate Paczolay odniósł się do doniesień agencji Bloomberg sugerujących, że rząd Viktora Orbana zawetował oświadczenie UE w kwestii międzynarodowego nakazu aresztowania Władimira Putina.

Agencja Bloomberg podała w poniedziałek, że Budapeszt zablokował wspólne oświadczenie ministrów sprawiedliwości państw członkowskich. Chodziło o wydany przez MTK międzynarodowy nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. „To kłamstwo, że rząd zawetował deklarację UE w sprawie Międzynarodowego Trybunału Karnego” – oświadczył Mate Paczolay, rzecznik MSZ Węgier, cytowany przez portal 24.hu.

Rząd Węgier miał przekazać Wysokiemu Przedstawicielowi UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepowi Borrellowi, że przyjmuje do wiadomości decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego i nie chce jej w żaden sposób komentować. Z kolei jeśli Borrell lub jakiekolwiek państwo UE chciałoby wydać oświadczenie w tej sprawie, Węgry miały zadeklarować, że nie zgłoszą wówczas sprzeciwu.

Wcześniej szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó przekazał, że Węgry nie są przeciwko nakazowi aresztowania, lecz sprzeciwiają się rezolucji, którą Josep Borrell chciał wydać w imieniu wszystkich państw członkowskich UE. Zdaniem Budapesztu powinien wydać oświadczenie wyłącznie w swoim imieniu.

Unia Europejska nie wydała wspólnej rezolucji w sprawie nakazu aresztowania Władimira Putina. Oświadczenie w tej sprawie wydał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Podkreślił w nim, że UE przyjęła do wiadomości decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego.

„UE postrzega decyzję MTK jako początek procesu pociągania rosyjskich przywódców do odpowiedzialności za zbrodnie i okrucieństwa na Ukrainie, które zostały popełnione na ich polecenie lub za ich zgodą” – napisał szef dyplomacji UE.

Ministrowie sprawiedliwości 26 państw UE wydali w poniedziałek własne oświadczenie popierające decyzję MTK, którego Węgry nie podpisały.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Zarzuca mu „bezprawną deportację i przesiedlenia ludności – w tym dzieci – z obszarów Ukrainy okupowanych przez Rosję”. W piątek MTK wydał nakaz aresztowania rosyjskiego prezydenta.

Zobacz także: Niemcy zapowiadają, że zastosują się do nakazu aresztowania Putina

24.hu / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz