Luis Arguello, sekretarz generalny i rzecznik hiszpańskiej Konferencji Biskupów (CEE) oraz biskup pomocniczy w Valladolid, zachęcił Hiszpanów, aby w przypadku gdy nie chcą być poddani eutanazji, zaznaczyli to w testamencie.

W rozmowie z Europa Press Arguello  określił eutanazję mianem “zabójstwa” i zapowiedział, że Kościół będzie zachęcał zarówno chorych, jak i personel medyczny do korzystania z “klauzuli sumienia”.

17 grudnia Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu, przyjął projekt ustawy legalizującej eutanazję. Przeciwko projektowi opowiedziała się m.in. prawicowa opozycja, przedstawiciele osób niepełnosprawnych a także Komitet ds. Bioetyki. Za przyjęciem projektu zagłosowało 198 deputowanych z lewicowej koalicji rządowej i kilku mniejszych partii. Przeciw opowiedziało się 138 deputowanych prawicowych Partii Ludowej i partii Vox. Ustawa trafi teraz do Senatu, który, jak się oczekuje, przyjmie ją na wiosnę przyszłego roku. Ustawa wejdzie w życie 3 miesiące po publikacji.

Będziemy zachęcać w działalności duszpasterskiej, aby w testamentach wyraźnie zapisywano odrzucenie praktykowania eutanazji i opowiadano się za opieką paliatywną, ale także, aby powstrzymywano się od “okrucieństwa terapeutycznego”, czyli od zmuszania umierającego do uporczywej terapii – powiedział Arguello.

Będziemy zachęcali do korzystania z przewidzianego ustawowo sprzeciwu sumienia – dodał.

Biskup stwierdził, że ustawa “przekroczyła czerwoną linię” i stanowi “pogwałcenie fundamentalnych zasad cywilizacji zachodniej”. Jesteśmy za dobrą śmiercią, ale uważamy, że dobra śmierć nigdy nie jest zadawana, bo to jest zabójstwo – oświadczył.

W przepisach mowa jest o wolności i autonomii w podejmowaniu decyzji o eutanazji, jednak biskup podkreślił, że zawsze “istnieje ryzyko, że dana osoba zwróci się o wspomaganą śmierć pod wpływem nacisku ze strony systemu społecznego, zdrowotnego albo ze względu na rodzinę”.

Według Arguello  w społeczeństwie rozwija się błędne przekonanie, ze eutanazja jest aktem współczucia i wskazał w tym kontekście na wpływy kina i telewizji, ale także na kryzys duchowy społeczeństw zachodnich.

Jak informowaliśmy, niemiecki Bundestag zajmie się opracowaniem nowych regulacji prawnych o „samostanowieniu o śmierci” w związku z wyrokiem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił zakaz tzw. komercyjnej eutanazji. Uznał, że niemiecka konstytucja zapewnia ludziom, którzy dążą do wspomaganego samobójstwa, wolność szukania „pomocy u osób trzecich”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niemiecka stacja ARD zwraca uwagę, że obecne regulacje prawne w Niemczech nie są zgodne z wyrokiem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, gdyż „kodeks zawodowy lekarzy obecnie zabrania pomocy w samobójstwie”. Samo orzeczenie określa się mianem „przełomowego”.

W kwietniu w Holandii eutanazja osób z demencją została uznana za legalną. Sąd Najwyższy Holandii uniewinnił lekarkę, która była oskarżona o zabójstwo, ponieważ dokonała eutanazji kobiety z demencją. „Eutanazja może być przeprowadzona także w sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie wyrazić swojej woli” – orzekł sąd.

Wcześniej, w lutym, portugalski parlament przyjął legalizację eutanazji, której mogliby się poddać nieuleczalnie chorzy. Według sondażu Público legalizację eutanazji popiera 43 proc. Portugalczyków. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa później zaapelował do deputowanych, żeby zgodzili się na przeprowadzenie referendum w sprawie legalizacji eutanazji. W październiku br. obywatelski projekt dotyczący przeprowadzenia takiego głosowania został w parlamencie odrzucony, co oznacza, że procedowane będą projekty partii lewicowych i liberalnych.

Kresy.pl / lanzadigital.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply